בלט ביאריץ - סינדרלה

יום 
תאריך 
שעה

סינדרלה

כוריאוגרף: מלנדיין

מוסיקה: פרוקופייב

 

בעקבות הצלחתה הכבירה במופע מג’יפיק , להקת בלט ביאריץ חוזרת לישראל במופע שכובש את במות אירופה. סינדרלה הוא סיפורה של נערה שנולדה לרקוד, להיות כוכבת. הכוריאוגרף תיירי מלנדיין מוביל אותנו בנתיב עשוי אפר וקסם , לעתים טרגי, לעתים קומי, העובר דרך ספקות, הכחשה וכאב ומראה לנו גם את לידתה ופריחתה של אהבה, המגשימה את החלום למרות המכשולים בדרכה.

 

״20 רקדנים מדהימים במופע קסום: מעולם לא ראינו את סיפור סינדרלה כל כך מרשים, מלא ייאוש, אמון, אהבה ואכזריות בורלסקית, חושך, אור ויופי אינסופי״. (ל'אקספרס, פריס)

 

להקת הבלט הצרפתית המצליחה ביאריץ

(Malandain Ballet Biarritz) חוזרת לישראל עם הפקת:
 סינדרלה

פברואר 2017, תל אביב וקרית מוצקין
כוראוגרפיה: תיירי מלנדין, מוסיקה: סרגיי פרוקופייב

בעקבות הצלחתה הכבירה עם המופע ״מג’יפיק״ (2015) , חוזר בלט ביאריץ לישראל במופע הכובש את במות אירופה. מאז הבכורה בתיאטרון ארמון וורסאי, אשר זכתה לביקורות נלהבות הוצג המופע  בפסטיבלים ובסדרות מחול ברחבי צרפת, גרמניה, איטליה, רוסיה, יפן, סין, ארה״ב וקולומביה בהצלחה מסחררת.
מדובר בעיבוד מודרני ותיאטרלי לאגדה הקלאסית ״סינדרלה״, סיפור על נעלי עקב ועל  נערה שנולדה לרקוד, להיות כוכבת. הכוריאוגרף תיירי מלנדין מוביל אותנו בנתיב קסום, לעתים טראגי, לעתים קומי, ומראה לנו את לידתה ופריחתה של אהבה, המגשימה את החלום למרות המכשולים שבדרכה. על הבמה 20 רקדנים וסגנון הלהקה הנו ניאו קלאסי המשלב אלמנטים של מחול מודרני.

סינדרלה הוא סיפור נושן שהתפרסם בעיקר ע״י שארל פרו (1697) וע״י האחים גרים (1812), אבל אנו יכולים למצוא מאות גרסאות שונות של אגדה זו ברחבי העולם וביניהן האופרה מאת ז'ול מסנה.

בשנת 1945 הלחין סרגיי פרוקופייב את המוסיקה לבלט, שהוצג באותה שנה בתיאטרון הבולשוי . המלחין כתב שמעל הכל, מה שרצה להביע במוסיקת סינדרלה היא האהבה הפואטית של סינדרלה והנסיך, לידה ופריחה של אותה אהבה, המכשולים שהוערמו בדרכה, ולבסוף, הגשמת החלום.
בשנת 1985 יצרה הכוריאוגרפי הצרפתייה מאגי מרין גרסה מקורית ומיקמה את הסיפור בבית בובות, בעולם של פיות, אלפים, ועוד יצורים אגדתיים.
בשנת 2013 יצר תירי מלנדיין אל גרסתו לבלט ביאריץ והוא מספר על השראתו ליצירה: ״בסיפור המקורי סינדרלה נחשבת על ידי האם החורגת האכזרית שלה ללא מוצלחת, תמיד מלוכלכת מניקוי אפר האח, ומכאן שמה. מציאת הנעל המתאימה לה בצורה מושלמת היא אלגוריה למציאת יעודה, ובהגשמת האהבה היא הפכה לאישה צעירה ומלוטשת, לרקדנית כוכבת. אין צורך לחזור ולהיות ילד בכדי להאמין בפנטזיה על מנת להבין כי התקומה מן האפר והגשמת החלום המתואר בסיפור, מסמלות הגשמה עצמית. יש משהו אוניברסלי בסיפור של סינדרלה: סבל, רגשות, תקוות,  מרידות, צער וחלומות על אושר. לכן יצרתי את כוריאוגרפיית סינדרלה, בכדי לברוח מהאנושות המדממת, מהבורות והטיפשות מסביבנו, בכדי להתעלות מעל הקיום היומיומי ולו על קצה המזלג. וכך, בתענוג אמיתי, הנגזר מאנושיות, מקסם האגדה ומפאר המוסיקה, נסינו  לעיתים, ע״י סצנות מגוחכות המעוררות צחוק, לאזן רגעי חלום או אומללות".

מן הביקורות:
״מופע קסום:  מעולם לא ראינו  את סיפור סינדרלה  כל כך מרשים, מלא ייאוש, אהבה, אמון ואכזריות בורלסקית, חושך, אור ויופי  אינסופי ...
התפאורה יוצרת נוף עכשווי, מלא אור וקלילות אך מאיים במקצת, המורכב ממאות נעלי עקב תלויות כמו ציפורים שחורות תחת אור הירח - וסינדרלה העומדת שם עם הילה של מסתורין. יצורי אגדה  נוצצים מקיימים את הבטחותיהם,  והנה בא כבר הנשף  עם המערבולת הענקית
של דמויות שחורות ובהירות , המרקדות לצלילים החדים של פרוקופייב. ייאוש, אהבה, אמון. מעולם לא ראינו עצמה כזו בבלט שהוא  גם מלא אור וגם מלא חושך..." 
L'Express, Paris
זה אינו עוד סיפור על נעליים אלא ,גרסה חדשנית, זורמת, הרמונית, עשירת דמיון והומור  המבוססת על מחול  קלאסי סולידי, משב רוח רענן המאיר את סינדרלה המרחפת״ La Scene, France


תִיֶרִי מַלַנְדֶין, כוריאוגרף עטור פרסים יליד צרפת,  הוזמן בשנת 1997  ע״י משרד התרבות הצרפתי והעיר ביאריץ  להקים מרכז כוריאוגרפי קלאסי בן-זמננו בעיר. ניחן בתעוזה ובעקשנות יוצאת דופן עם טעם ייחודי לבלתי שגרתי, באמצעות הלהקה תרם  רבות לפיתוח המחול בצרפת תוך שהוא מצהיר על נאמנותו לאוצר המילים של המחול הקלאסי בניגוד לזרם המחול המודרני. מעמדו הייחודי היה מביך בקרב קהילת הכוריאוגרפים אך לא בקרב הקהל הבינלאומי. צעד חשוב בקריירה של מַלַנְדֶין ובלט ביאריץ היוותה הכוריאוגרפיה שלו "היצורים" למוסיקה של בטהובן (2003), אשר זיכתה את הלהקה במועמדות בתחרות יוקרתית במוסקבה ובפרס המבקרים בפסטיבל הבינלאומי ה-19 של הוואנה בקובה. בשנת 1984 זכה במקום הראשון בתחרות על פרס ווֹלִינִין, פריז ובשנת 1986 בפרס הראשון לכוריאוגרפיה בניון, שווייץ .
בשנת 2013 תִיֶרִי מַלַנְדֶין יצר את ״סינדרלה״ ( "לִכְלוּכִית" ) למוסיקה של פרוקופייב עבור האופרה המלכותית של וֶרְסָאי. בשנת 2014 מַלַנְדֶין זכה בתואר "הכוריאוגרף הטוב ביותר" במסגרת פרסי הבלט האירופאי בברלין ע"ש טַגלְיוֹנִי  ויצירותיו מועלות ברפרטואר להקות רבות ברחבי העולם. במשך 3 השנים האחרונות הוצגה ההפקה ברחבי אירופה, ביפן, ארה״ב ודרום אמריקה וזכתה לתגובות נלהבות ושבחי הביקורת. 
הלהקה מונה כיום 22 רקדנים קבועים  ומבצעת מדי שנה מעל למאה וחמישים מופעים ברחבי העולם.  במרכז הכוריאוגרפי בעיר ביאריץ מקימת הלהקה ביה״ס למחול וסדנאות רבות לתושבי העיר בגילים שונים , פעילויות הסברה חינוכיות רבות ופסטיבל מחול בינ״ל- ״ עת לאהוב״ .

מצ"ב קטע יוטיוב להתרשמות:
https://www.youtube.com/watch?v=w3NrMqhz1zU&feature=youtu.be

מחירי כרטיסים: 149-299

בית האופרה - המשכן לאמנויות הבמה, ת״א
חמישי 16.2.17 - 20:00, שישי 17.2.17 - 13:00, מוצ״ש 18.2.17 - 20:00
כרטיסים: 03-6927777, www.israel-opera.co.il

 

בחר נושאים להדפסה

בלט ביאריץ | סינדרלה (צרפת)
פרטים נוספים
עבור לתוכן העמוד