עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

בקרוב באופרה: "בטבעת החנק" | מותחן מסעיר ומרתק על הבמה

אחוזה אנגלית מבודדת
אומנת, בעלת בית ושני ילדים
ואז לפתע הילדים מתחילים לדבר עם רוחות רפאים
נשמע מוכר?
זו הרי המתכונת הנפלאה ביותר לסיפור מתח מצמרר
והנה זה קורה גם באופרה

ברוכים הבאים לעולמו של בנג'מין בריטן – המלחין האנגלי החשוב בכל הזמנים.
ברוכים הבאים לאופרת הרוחות שלו – בטבעת החנק.

בטבעת החנק היתה אחת ההצלחות הגדולות של האופרה הישראלית בראשית ימיה. ועתה כשעולם האופרה מציין מאה שנה להולדתו של בריטן האופרה הישראלית שבה ומעלה הפקה חדשה של בטבעת החנק.

מה בדיוק קורה שם?
מי הם בדיוק הגברת ג'סל וקווינט? האם הן דמויות ממשיות? רוחות רפאים? האם הילדים מיילס ופלורה באמת רואים אותם ומתקשרים אתם? האם הם רק פרי הפנטסיה של האומנת?

אלסנדרו טאלבי הבמאי של ההפקה אומר: השאלה המרכזית לגבי האופרה בטבעת החנק היא האם החזיונות של האומנת הם אמיתיים או לא. אבל ישנן שאלות מסתוריות נוספות לגבי האופרה: מה בדיוק התרחש בבית כאשר פיטר קווינט והגברת ג'סל עדיין היו בחיים? מדוע גורש מיילס מבית הספר? ולי כבמאי זה הכרחי, למרות הפיתוי להציג תיאוריה מוצקה, לשמור על המשמעויות השונות, כל הערפול וחוסר הוודאות של היצירה, לשמר את המתח המתמיד בין תחושות לבין המציאות עצמה. להעביר את הרעיון הזה לבמה פירושו לאפשר לקהל הצופים לבחון אם מה שהם רואים הוא גרסה אובייקטיבית של המאורעות או גרסה סובייקטיבית המוצגת דרך הדמיון של האומנת.

כדי להשיג את המטרה הזו יצרנו במה הבוחנת את הקונספט של המציאות. הבמה שלנו משחקת עם הרעיון של תחושות חזותיות באמצעות טכניקות של קמרה אובסקורה ושל צילום, וכיצד העין מתרגמת  אינפורמציה מוזרה ובלתי רגילה לדימויים ברורים ומדויקים. התפאורה יכולה להיות לא רק האחוזה בבליי אלא גם סמל של מוחה של האומנת – מקום אפל שאליו חודרים דימויים לא מוכרים ומדאיגים, דימויים שלאחר מכן היא מבארת אותם באופן מאוד ספציפי.

ואתם – בואו לגלות ולהיסחף לעולם המצמרר של אחת האופרות המרתקות שנכתבו מעולם.

"בטבעת החנק" - פברואר 2013 באופרה הישראלית

לעמוד המופע של "בטבעת החנק" - לחצו כאן

לרכישת כרטיסים - לחצו כאן

עבור לתוכן העמוד