בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

הנוסעת - סיפור עלילה

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

הנוסעת - סיפור עלילה

מערכה ראשונה
העלילה נפתחת בשנות ה-60 על אניית נוסעים. המקהלה נמצאת במקום כל הזמן, מביטה באירועים ומשתתפת לעתים כאסירים, נוסעים באוניה או קצינים ולעתים כצופים מזמן אחר בדיוק כמו הקהל.

תמונה ראשונה
ולטר, דיפלומט גרמני, ואשתו הצעירה ליזה נמצאים בדרכם לברזיל שם מצפה לו משרה דיפלומטית. לפתע ליזה מבחינה בנוסעת נוספת וחושבת שהיא מזהה אותה, אך היא בעצם יודעת כי האישה הזו כבר מתה. המפגש מערער את בטחונה של ליזה המגלה בפעם הראשונה לבעלה כי היא היתה משגיחה של ה-אס.אס. באוושויץ. הגילוי מערער את מערכת היחסים בין הזוג.

תמונה שנייה
במחנה אנו למדים כי הנוסעת היא מרתה, אסירה פולניה אשר ליזה פרנץ, המשגיחה, סימנה כאחת שתוכל לעזור לה לשלוט באסירים האחרים.

תמונה שלישית
בבקתת האסירות במחנה אנו פוגשים באסירות מכל רחבי אירופה שהובאו לגיהינום הקוסמופוליטי באוושויץ. קטיה, המואשמת שהיא היתה פרטיזנית רוסיה, מוכנס לתא לאחר חקירה אלימה במיוחד והקאפו מוצאת פתק בפולנית שעשוי להרשיע אותה. ליזה מצווה על מרתה לקרוא את הפתק. מרתה קוראת את הפתק כאילו הוא מכתב אהבה שהיא עצמה כתבה לאהובה שלה תדאוש שהיא מאמינה כי גם הוא אסיר. על האוניה ליזה וולטר מנסים להתמודד עם המשמעות החדשה שהעבר מביא ליחסים ביניהם.

מערכה שנייה

תמונה רביעית
ליזה משגיחה על האסירות הממיינות חפצים שנבזזו מאסירים אחרים. קצין מגיע ודורש כינור. המושל ציווה לארגן קונצרט בו על אחד האסירים לבצע את הוולס האהוב עליו. ליזה מוצאת כינור אבל הקצין אומר שהוא יישלח את האסיר עצמו לקחת את הכלי. האסיר הוא תדאוש והוא ומרתה נהנים מרגע קצר יחדיו לפני שליזה מגיעה ובסופו של דבר מאפשרת להם להמשיך בקשר לשלהם בתקווה שהיא תוכל לנצל זאת לטובתה בהמשך.

תמונה חמישית
ליזה מתעמתת עם תדאוש בסדנא בה הוא מייצר חפצים מכסף עבור הקצינים. ליזה מציעה לתדאוש להיפגש שוב עם מרתה אך הוא מסרב כיוון שאינו מוכן להיות חייב לליזה.

תמונה שישית
מרתה חוגגת את יום הולדתה עם האסירות האחרות ושרה שיר המדבר על התאהבות במוות. ליזה מספרת למרתה כי תדאוש סרב להצעתה לפגוש אותה אך מרתה נותרת אדישה: אם זו החלטתו של תדאוש הוא צדק בכך. איבט מנסה ללמד צרפתית את האסירה הרוסייה המבוגרת וקטיה שרה שיר על רוסיה. לפתע מגיע שומר – הגיעה עת הסלקציה. חלק מהאסירות נלקחות אך ליזה מודיעה למרתה כי זמנה עוד לא הגיעה ומבטיחה לה כי תאפשר לה לצפות בקונצרט של תדאוש.

תמונה שביעית
באוניה ליזה וולטר מבינים כי גם אם הנוסעת היא אכן מרתה, הם יישכחו את העבר והם מחליטים לצאת לרקוד באולם הנשפים באוניה. אך כאשר הנוסעת ניגשת לתזמורת ומבקשת כי ינגנו לחן כלשהו ליזה נבהלת. התזמורת מנגנת את הוולס של המושל.

תמונה שמינית
במחנה הגיעה העת לקונצרט וכל הקצינים והאסירים מתכנסים. אך תדאוש אינו מנגן את הוולס. הוא מנגן לחן אחר. מהומה מתרחשת – הכינור נלקח מתדאוש ונשבר לרסיסים בעוד תדאוש עצמו מובל לתאי המוות.

אפילוג
אנו נותרים עם מרתה והזיכרונות שלה – והתקווה שלה שככל אלו שסבלו לא יישכחו.

עבור לתוכן העמוד