עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

פורגי ובס – חגיגת גרשווין באופרה

ג'ורג' גרשווין הוא אחד המלחינים המוערכים, המבוצעים והמושמעים ביותר בכל הזמנים. גרשווין נולד ב-26 בספטמבר 1898 בברוקלין, ניו יורק ונפטר ב-11 ביולי 1937 בבוורלי הילס, קליפורניה. שמו האמיתי היה יעקב גרשבין. הוא החל ללמוד מוסיקה בגיל 13 והחל לעבוד באופן מקצועי שלוש שנים מאוחר יותר. גרשווין ייזכר כמלחין ששילב ג'אז בצורה מיוחדת במינה עם המוסיקה הקלאסית. הוא היה מלחין בעל יכולת כתיבה רב גונית שהלחין באותה קלות ושנינות קומדיות מוסיקליות ויצירות סימפוניות. גרשווין הצטיין בכל תחום מוסיקלי בו יצר, הוא אחד המוסיקאים הייחודיים של המאה שלנו, אדם שהצליח לגשר על פערים חברתיים, תרבותיים ומוסיקליים רבים ביותר. גרשווין כתב עשרות שירים, מחזות זמר נפלאים, וכמה יצירות קלאסיות סימפוניות ובראשן אמריקאי בפריס, הקונצ'רטו לפסנתר והרפסודיה בסגנון בלו לפסנתר ותזמורת. הוא גם היה פסנתרן וירטואוז שביצע את היצירות שלו באינספור קונצרטים ברחבי ארצות הברית.
זמרים בכל הסגנונות ומוסיקאים מכל העולמות מבצעים את המוסיקה של גרשווין באהבה רבה. הוא כתב מאות שירים (כאשר ברוב המקרים את המלים מחבר אחיו, איירה), מחזות זמר נפלאים ואת האופרה האמריקאית בהא הידיעה, פורגי ובס, המלאה באינספור להיטים שבלי כל קשר לשילובם באופרה הפכו לשירים המבוצעים ומוקלטים חדשות לבקרים.
והשיר המבוצע ביותר הוא ללא כל ספק האריה הפותחת את האופרה. אבל לא רבים יודעים כי SUMMERTIME הוא בעצם שיר הערש שקלרה שרה בניסיון להרדים את תנוקה כאשר המסך עולה על האופרה פורגי ובס. וזו בעצם גדולתו של גרשווין. הוא כתב שיר ערש נוגה ומרגש שכל זמר ומוסיקאי באשר הוא אינו מכון לוותר עלה אפשרות לבצע אותו, אריה אופראית שמטרתה ליצור אווירה שקטה ורגועה לפני שהרגשות יתחילו ללהוט באופרה המאוד יצרית שלו. הפתיחה של האופרה מהפנטת ברוגע שלה, אבל הגדולה של SUMMERTIME היא זו ששיר הערש הזה הפך מהר מאוד לשיר עצמאי בזכות עצמו.
וכל מי שיגיע להפקה של פורגי ובס ישמע בה אינספור מנגינות שהוא מכיר מבלי בעצם לדעת שמקורן באופרה הנפלאה הזו, נעימות שהפכו לאלף-בית של המוסיקה האמריקאית במאה ה-20 ושמאז לא נס ליחן.

פורגי ובס בבית האופרה - המשכן לאמנויות הבמה החל מ 12.11 עד 27.11
 
לחצו לעמוד המופע באתר

עבור לתוכן העמוד