עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

דניאל אורן מנצח על היהודייה

למעלה מ-200 משתתפים בהפקת ענק
בבימוי של דייויד פאונטני עם זמרי אופרה מובילים בינלאומיים 
14.4.10 - 28.4.10  בבית האופרה- המשכן לאמנויות הבמה

במסגרת אירועי ה-25 שנים לאופרה הישראלית יעלה הערב המסך על הפקה חדשה של האופרה היהודייה מאת הלוי, אחת האופרות בעלות הסיפור היהודי המשמעותי ביותר ברפרטואר האופראי. העוסקות במהותן במסורת ובתרבות שלנו כעם ואומה.

האופרה היהודייה מאת המלחין הצרפתי המפורסם הלוי מביאה לבמה סיפור אופראי אופייני במעטה יהודי מיוחד. האופרה מתרחשת בימי הביניים בעיר גרמנית בה המתח בין היהודים לנוצרים גדול ביותר. רחל, בתו של הצורף אלעזר, מתאהבת בגבר נוצרי המציג עצמו בפניה במרמה כיהודי שהוא אינו אלא הנסיך לאופולד המחופש. בסעודת ליל הסדר בביתו של אלעזר אליה מוזמן לאופולד, הוא מסרב לאכול את המצה ומעורר בכך את חשדה של רחל לגבי כנות אהבתו. במקביל לסיפור האהבה המוזר הנרקם בין רחל (אהבת נעורים כנה) ללאופולד (התשוקה והריגוש מהקשר עם בת זוג של העם האחר) וקנאתה של הנסיכה אודוקסי המאורסת ללאופולד שאינה מתכוננת לוותר על אהובה שלה מתנהל מאבק נוקב בין אלעזר לקרדינל המקומי, ברוני. כל הכעס העצור בין היהודים לנוצרים כחברה וכעם מתפרץ בעימות בין שניהם בעיקר כיוון שברוני מודע לכך שרק אלעזר יוכל לגלות לו את האמת שהוא מחפש בנוגע לבתו שנעלמה לפני שנים רבות. המאבק בין היהודים לנוצרים מגיע לשיאו כאשר הדרך היחידה באמצעותה היהודים יכולים להיוותר בחיים היא אם יתנצרו. אלעזר שואל את רחל אם היתה רוצה להתנצר ובכך להציל את חייה אך היא מסרבת. לאחר שהקרדינל שולח את רחל למוקד כשאלעזר הוא הבא בתור, מתחנן ברוני פעם נוספת לגלות את האמת על בתו האבודה. אלעזר מגלה לו, לפני שהוא עצמו נשרף למוות, כי רחל, אותה הוציא ברוני להורג, היתה בתו האמיתית של הקרדינל.

ביקורות:

"בהפקה הנוכחית מגלם ניל שיקוף את התפקיד, והוא שר את האריה במלוא קולו וליבו, והעמיד את קהל הבכורה, את התזמורת והמנצח דניאל אורן על רגליהם...ניצבת ההתפעמות מהביצוע הנפלא של האופרה הארוכה הזו תחת שרביטו הווירטואוזי הנמרץ של דניאל אורן. הוא שלט במבנה האופראי הגדול בהתלהבות, וסחף עימה את התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, את מקהלת האופרה הישראלית שהוכנה היטב על ידי מנצחה ישי שטקלר, ובעיקר את הזמרים המצוינים שלו...ניל שיקוף בתפקיד אלעזר היה מושלם, בעיקר במערכה השנייה, וכאמור כבש את כל הנוכחים באריה הגדולה... לצידו בקולה הנפלא בלטה מרינה פופלבסקיה בתפקיד רחל. היא ידעה להיות לירית, דרמטית, גאה וכאובה, ובכל רגע נתון חייתה את הדמות המיוחדת הזאת."
צבי גורן, אתר הבמה.

"כל אלה כתובים בתנופה עוצרת נשימה, בתזמון מושלם, בעירוב נהדר של דרמה ומוסיקה בשלל צבעי תזמורת ובמקצועיות רבה בטכניקה של ביטוי רגשות בצלילים; האריה, הדואט, ולסיוםצ האנסמבל...דניאל אורן בניצוח שכולו דקויות וברק- אלה מצדיקים בשיא האופראי הזה את כל המאמץ ההפקתי הכביר שהאופרה דורשת...האופרה הישראלית ראויה לטפיחת שכם." נעם בן זאב, הארץ.

"מרתק מבחינה דרמטית ותיאטרלית...כמי שראה את דניאל אורן מהצד, חי את האופרה ונוהם יחד עם הזמרים, זכיתי לתיאטרון בתוך תיאטרון". מיכל הנדלזלץ, הארץ.

"דניאל אורן המנצח היה נלהב וסוער והשפיע על התזמורת הסימפונית ראשון-לציון ועל מקהלת האופרה הישראלית באנרגיה ולהט מוזיקלי. מנצח מרשים... אבל הכוכבים הגדולים באמת של הערב היו הסולנים ובראשם, ויותר מכולם, הסופרנית הרוסיה מרינה פופלבסקיה בתפקיד רחל היהודייה. יש לה קול נפלא, עם מבע רגשי עז ומשכנע, ונוכחות בימתית דרמטית וכובשת...
סיפור קשה לעיכול של אופרה שאינה קלה לצפייה, אך ביצוע מוזיקלי נהדר ובכללו ערב אופראי מרתק ומרגש."
יון פדר, YNET


לחצו לעמוד המופע באתר

 

עבור לתוכן העמוד