עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

הצצה אל מחלקת ניהול הצגה באופרה הישראלית

שיחה עם גד שכטר, ראש המחלקה

גד שכטר עובד במחלקת ניהול הצגה כבר 15 שנה, בחמש השנים האחרונות הוא משמש כעוזר במאי ומנהל הצגה בכיר ואחראי לכל הפעילות של מחלקת ניהול הצגה ועוזרי במאי המונה כ-10 אנשי צוות.
אחריות המחלקה היא ללוות את כל שלבי הפקת האופרה מהיום של החזרה הראשונה ועד למופע האחרון והיא אמונה על הקשר בין כל מרכיבי ההפקה הרבים והשונים ובין הבמאי והמנצח.
שלבי העבודה מתחילים בחדר החזרות שם כל אחד מחברי המחלקה אחראי על תחום אחר.
לכל הפקה יש שני עוזרי במאי, עוזר הבמאי הראשון הוא יד ימינו של הבמאי ואחראי על כל נושא בניית ותכנון לוח החזרות, הוא שותף לבחירת הניצבים ולעיתים אף ממלא את מקומו של הבמאי בניהול החזרות.
עוזר הבמאי השני אמון על כתיבת "התנ"ך" של ההפקה, הלא הוא ספר הבימוי שבתוכו נכתבים כל הכניסות והיציאות של המשתתפים, החילופים והאותות להפעלת השינויים על הבמה מבחינה טכנית.
מנהל ההצגה הראשי אחראי לקחת החלטות בזמן שינויים או אירועים בלתי צפויים והמשנה למנהל ההצגה הראשי הוא בעצם האחראי על תפעול כל החילופים והקריאות במהלך המופע והוא בעצם זה ש"מביים" בכל מופע את כל הפן הטכני של המופע (כריזות לזמרים, חילופי תאורה, במה, תלבושות, איפור, פיאות וכל מה שקורה על הבמה ומאחוריה).
מנהלי ההצגה, אחראים על תפעול המופע כולו מ-א' ועד ת' והם נמצאים לאורך כל החזרות וההופעות ומכירים הכי טוב את מהלך המופע.
אז מה צריך כדי להיות מנהל הצגה?
מעבר לידע הטכני של קריאת תווים ושפות זרות ברמה טובה חשוב קודם כל להיות בן אדם ואחר כך להיות מסוגל לבצע ארבעה תפקידים חשובים:
1. חבר – לדעת לעבוד בצוות
2. פסיכולוג – לדעת להתמודד עם מצבים אנושיים רגישים
3. שוטר –  לעזור לכל המשתתפים לעמוד בלוחות הזמנים
4. גננת – לדעת לפתור בעיות בין גורמים שונים
ולא פחות חשוב לדעת לשמור על קור רוח ושלווה פנימית, כי לא מעט פעמים נתקלים במצבים מלחיצים שבהם צריך לקחת החלטה מהירה ומשמעותית.
גד מספר שבכל הפקה יש התרגשות ודפיקות לב מרגע שעולה המסך ועד לרגע שבו הוא יורד.
"בהפקת היהודייה אנחנו מתמודדים לראשונה עם במה מסתובבת מכנית, דבר חדש עבורנו ודורש מאתנו ערנות מוגברת. הבמה הזו מופעלת על ידי מחשב ומתוכננת ל-20 מצבים שונים שמופעלים באופן מלא ומתאים לכל מה שקורה מבחינה מוסיקלית ודרמטית על הבמה."
אבל זה עוד כלום לצד ההתרגשות לקראת הפקת "נבוקו" במצדה שאליה כולם מתכוננים בהתרגשות רבה.

 

עבור לתוכן העמוד