בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים
עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

ספרד 1519

מערכה ראשונה  - הפושע
ארנני, מנהיגם של קבוצת פושעים, מגלה את אהבתו לאלווירה, אך מבכה על כך שהוא עתיד לאבדה לנצח לאציל דון רוי גומז דה סילבה, המתעתד להינשא לה בניגוד לרצונה למחרת היום. ארנני מבקש מהחבורה שלו לעזור לו לחטוף את אלווירה שנשבעה לו אמונים. נישואיה של אלווירה לסילבה מפחידים אותה והיא משתוקקת כי ארנני יבוא וישא אותה מטירתו של סילבה. דון קרלו, המלך הספרדי, אשר גם הוא אוהב את אלווירה אך יודע כי היא מאוהבת בארנני, מגיע מתוך מטרה לשכנע את אלווירה לזנוח הן את הפושע, שהוא יריבו המר של המלך, והן את האציל. המלך מתעלם מקבלת הפנים הצוננת של אלווירה אך היא חוטפת את הפגיון שלו ואיימת להרוג את שניהם. כאשר ארנני מגיע מתוך כוונה לחטוף את אלווירה, היא רוצה לשים קץ לאיבה בינו לבין המלך. המלך מוכן לסלוח לארנני אם יעזוב את המקום בו ברגע, אך ארנני דורש נקם –אביו של המלך נישל את אביו של ארנני מנכסיו והרג אותו ועתה המלך רוצה לקחת מארנני את אהובתו. אך לפתע מגיע סילבה הנדהם לגלום את שני הגברים בחברתו ארוסתו, ומבלי לזהות אותם הוא דורש מהשומרים לאסור אותם. כאשר זהותו של המלך מתגלה, סילבה נאלץ להתנצל ולבקש מחילה. המלך נעתר ומגלה לסילבה כי הוא מקווה להיבחר לשליט האימפריה הרומית בעקבות מותו של מקסימיליאן הראשון. קרלו נענה להכנסת האורחים של סילבה ומאפשר לארנני להימלט.

מערכה שנייה - האורח
אורחים נאספים באולם הנשפים בטירתו של סילבה כדי לחגוג את נישואיו לאלווירה. סילבה מעניק מחסה לעולה לרגל, שאינו אלא ארנני המחופש. כאשר ארנני מגלה כי אלווירה אמורה להינשא לסילבה הוא מסיר את תחפושתו ומציע כמתנת נישואין את חייו ואת הפרס שהמלך הציע על ראשו. אך סילבה עונה כי הכנסת האורחים שלו קדושה ומגינה על כל אורחיו אפילו מזעמו של המלך. הוא מצווה על חייליו להגן על שערי הטירה ושולח את אלווירה לחדרה. בשובה מסבירה אלווירה לארנני כי הסכימה להינשא לסילבה רק לאחר ששמעה כי ארנני מת, והיא תכננה לאבד עצמה לדעת על המזבח. כאשר האוהבים מתחבקים סילבה מופיע לפתע כשלפתע מגיע יאגו המכריז כי המלך נמצא בשערי הטירה. סילבה מורה להתכונן לבואו של המלך, אך כיוון שחוקי הכנסת האורחים מחייבים אותו להגן על ארנני כל עוד הפושע נמצא תחת קורתו, הוא מצווה עליו להתחבא. המלך נכנס ומאשים את סילבה במרד, בגלל שהטירה מוקפת בשומרים חמושים. כאשר סילבה עונה שהוא נתין נאמן, קרלו דורש ממנו להוכיח זאת על ידי כך שיסגיר את ארנני, אך סילבה מסרב לעשות זאת. המלך דורש במפגיע את ראשו של ארנני או את ראשו של סילבה בתמורה. סילבה נכנע בפני המלך המורה לחייליו לחפש אחר ארנני בכל הטירה. סילבה עדיין עומד בסירובו לגלות את מקום המסתור של ארנני. כאשר המלך עומד לעזוב כשהוא מורה לחייליו להוציא את הסוד מאנשי סילבה אפילו באמצעות עינויים, מגיעה לפתע אלווירה המתחננת בפני המלך לרחמים. עתה קרלו מחליט לקחת את אלווירה כבת ערובה, עד שסילבה יסגיר את ארנני.
ארנני יוצא ממקום מחבואו וסילבה מזמן אותו לדו קרב, אך ארנני הצעיר טוען שהוא אינו מוכן להתמודד עם גבר מבוגר בהרבה. הוא מודה לסילבה על כי הגן עליו וטוען שהוא חייב לו את חייו. ארנני מבקש לראות את אלווירה פעם אחת לפני שסילבה יהרוג אותו וכאשר הוא לומד שאלווירה נלקחה על ידי המלך הוא משכנע את סילבה לאפשר לו להצטרף למאמצים לשחררה. הוא נשבע להתאבד ברגע בו סילבה ידרוש זאת ממנו ונותן לסילבה את קרן הצייד שלו בה סילבה אמור לנגן ברגע שירצה כי ארנני ייקח את חייו במו ידיו.


מערכה שלישית – רחמים
דון קרלו מגיע לרגל אחר אלו המנסים לקשור נגדו ליד קברו של קארל הגדול. הוא מבקש מריקרדו כי במידה וקרלו עצמו ייבחר לשליט החדש של האימפריה הרומית עליו לירות בתותח שלוש פעמים ולשוב למקום עם אלווירה. קרלו נשבע לחקות את קארל הגדול ולהיות מושל ראוי במידה וייבחר. הקושרים מגיעים ומעלים בגורל את שמו של ארנני כזה שיהרוג את המלך. ארנני מאושר כיוון שזו ההזדמנות לה ציפה לנקום את נקמת אביו. סילבה מבקש מארנני כי ייתן לו להרוג את המלך אך ארנני מסרב ואפילו במחיר שסילבה יוותר לו על ההבטחה לקחת את חייו. שלוש יריות התותח מכריזות כי קרלו נבחר לשליט. הוא מכריז כי פשוטי העם בקרב הקושרים נידונים למאסר והאצילם למוות. ארנני מגלה את זהותו האמיתי כדון חואן מארגון. אלווירה מגיעה למקום ומתחננת בפני המלך לחוס על חיי ארנני. קרלו מחליט לחוס על כל הקושרים ומורה על נישואי אלווירה לארנני.


מערכה רביעית – האיש בתחפושת
תוארו האצילי של ארנני הושב לו ואורחים רבים מגיעים לחגוג את נישואיו לאלווירה. למסיבה מגיע לפתע אורח בתחפושת שהתנהגותו הקודרת מנוגדת לחגיגות. ארנני נרתע כאשר הוא שומע את קולה של קרן הצייד שלו. האורח המחופש מתגלה כסילבה שהגיע כדי לדרוש מארנני לעמוד בהבטחתו ומאפשר לו לבחור בין רעל או פגיון לקיים את הנדר שנדר לו. אלווירה מזועזעת ממהלך הדברים ותחנוני האוהבים לא משפיעים על סילבה כלל המתעקש על הנקם שמגיע לו. ארנני אינו מסוגל להפר את הנדר שלו ודוקר עצמו למוות.

 


 

עבור לתוכן העמוד