עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

ליל הסדר על במת האופרה

הגדל

היהודייה בבימויו של דייויד פאונטני באופרה הישראלית
13.4.10 - 28.4.10

ליל הסדר הוא לא עוד סתם לילה ככל הלילות. לכל אחד ואחת יש זיכרונות מלילות סדר כאלו ואחרים בבית, אצל חברים, עם המשפחה המורחבת או המצומצמת. ליל הסדר הוא הערב בו אנו שואלים קושיות, הערב בו אנו חוזרים ומספרים על יציאת מצרים ובעצם מעלים מחדש את ההיסטוריה שלנו שנה אחר שנה.
והשנה ליל הסדר מגיע גם לאופרה כיוון שבאופרה היהודייה מאת הלוי יש תמונה מרגשת במיוחד המתרחשת בעת סעודת ליל הסדר בביתו של הצורף היהודי אלעזר החי בקונסטנץ שבגרמניה בימי הביניים ומנסה לחגוג את סעודת החג המסורתית עם בני משפחתו תחת אווירה עוינת של פוגרומים מאיימים בעיר בה היהודים הם אזרחים לא רצויים. ואין זה מקרה שהלוי בחר לקיים את אחת מהתמנות של האופרה בעת סעודת הסדר. כיוון שאל שלחן הסדר מסבים הפעם לא רק אלעזר ובתו רחל אלא גם שמואל, גבר צעיר המחזר אחר רחל הנענית לחיזוריו בשמחה רבה אך חוששת בעקבות התנהגותו בסדר שהוא בעצם אינו יהודי כלל וכלל. מהר מאוד מתברר לרחל שהגבר הצעיר שחיזר אחריה בלהט הוליך אותה שולל וכי הוא בעצם נוצרי ובעלה של הנסיכה ואבי ילדיה ומכאן גלגלי הגורל נעים בקצב מטורף עד לסוף האופראי המר והאכזר עד מאוד.
תמונת ליל להסדר היא רק אחת מהתמונות המצמררות בסיפור הזה על חוסר סובלנות דתית ואנטישמיות שמעולם לא פסה מהעולם. היהודייה תעלה כאן בחושש אפריל בהפקה שביים דייויד פאונטני שאחראי לכמה מההצלחות הגדולות ביותר של האופרה הישראלית.

לחצו לעמוד המופע באתר

 

עבור לתוכן העמוד