עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

הצצה אל מאחורי הקלעים

הגדל

והפעם מחלקת טכנאי הבמה

אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לסיור הוירטואלי שלנו בין המחלקות השונות באופרה, על מנת להכיר לכם את אלו שפועלים מאחורי הקלעים ובונים לכם את חווית הצפייה המופלאה באופרה, והפעם בשיחה עם ראש המחלקה הטכנית, עידו אליאב. אליאב עבד באופרה כמנהל במה כבר 15 שנים ומספר כי "מאחורי הקלעים לא פחות מעניין מאשר לפניהם... לפעמים זה נראה כמו קן נמלים מתפרק ומבולגן שממנו יוצרים סדר..." המחלקה מונה כ-50 אנשי במה בניהם טכנאי במה, תאורה וקול והיא אחראית על הקמת התפאורה (לעיתים גם בנייתה) וחילופי חלקיה בין המערכות. שלב העבודה מתחיל מרגע ששוקלים להביא הפקת אופרה מחו"ל, אז נבדקת ההפקה ברמת התאמתה למפרט הטכני של האולם במשכן. מרגע שההפקה עברה את מבחן ההתאמה מגיע שלב בנייתה, כמספר שבועות לפני עלייתה מגיע כל הציוד (תפאורה, תלבושות ואביזרים) במכולות וכאשר מתחיל תהליך החזרות, המחלקה הטכנית מדמה ככל האפשר את הבמה הפוטנציאלית בחדר החזרות (על פי דרישות הבמאי) ומיד לאחר מכן מתחילה העבודה האינטנסיבית על הקמת הבמה. העבודה נמשכת כ- 16 שעות במשך של כ- 3 ימים שבמהלכם עמלים כל חברי המחלקה. כשמסתיימת הבנייה ומתחילות ההופעות, הם אלה שמפעילים את כל מה שנדרש ברמה הטכנית מאחורי הקלעים.
מי שצפה בהפקות העונה האחרונה, לדוגמא, בוודאי זוכר מסלולים נעים, ציפורים עפות, להבות אש מתפרצות ועוד...  בזמן שהקהל מתיישב לקפה באכסדרה בהפסקה שבין המערכות, שוקדים אנשי הבמה על שינויי התפאורה, וכשחוזר הקהל לאחר 20 דקות של מנוחה, הוא מוצא עצמו במקום אחר, בזמן אחר, ומי שזוכר את הפקת רוזנקווליר, גם בצבע אחר. 20 הדקות האלו בשביל טכנאי הבמה, הן מרוץ מטורף אחרי הזמן. הצוות הטכני מתאמן לא מעט כדי להצליח לקיים את החילוף המתוכנן ב-20 דקות בלבד, וכבר קרה שחילוף כזה לקח בנסיונות הראשונים למעלה משלוש (!) שעות.
למרות שהם מעדיפים להישאר מאחורי הקלעים, לעיתים נדרשים הטכנאים לעלות על הבמה במהלך הופעה על מנת להפעיל חלקי תפאורה, ואת החלק הזה של התפקיד הם פחות אוהבים בגלל שהם צריכים לעשות זאת בתלבושות, כמו השחקנים.
חברי המחלקה, נכון להיום גברים כולם, מגובשים מאד, הרי אי אפשר אחרת כשנמצאים באופן כל כך אינטנסיבי אחד עם השני.  עבודת הטכנאי דורשת יכולות פיזיות גבוהות, חשיבה יצירתית וזמינות גבוהה כי הרי כל הפקה דורשת מחויבות רבה מכל אחד ובעזרת עבודת הצוות המסורה יוצרים חוויה אסתטית קסומה.

 

 

עבור לתוכן העמוד