בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

סיפורי הופמן - תקציר העלילה

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

סיפורי הופמן - תקציר העלילה

פרולוג
המשורר הופמן שרוי בעיצומו של משבר יצירה קשה, זאת בשל אהבתו העזה לסטלה, כוכבת האופרה. המוזה של השירה מופיעה ומבטיחה להגן עליו מבפני אהבות נכזבות ולשם כך מתחפשת לחברו הטוב, ניקלאוס. בפונדק של לותר, מקבל במירמה היועץ לינדורף פתק שנשלח מסטלה אל הופמן בו היא קובעת עמו פגישה בפונדק אחרי סיום הופעתה בדון ג'ובני. לינדורף, המחזר גם הוא אחרי סטלה, מחליט להישאר בפונדק ולעקוב אחרי צעדיו של הופמן. הקהל זורם לפונדק בזמן ההפסקה בין מערכות האופרה של מוצרט. הופמן נכנס לפונדק עם חברו ניקלאוס. על מנת להפיג מעט את דכאונו הוא שר את השיר על הגמד קליינזאק. לינדורף מתקלס בו והופמן מזהה בו את הרוח הרעה הרודפת אותו. הוא ניאות לספר לחבריו את סיפור שלוש אהבותיו.

מערכה ראשונה: אולימפיה
הופמן מגיע לביתו של הממציא ספלנזני על מנת לראות את יצירתו האחרונה, הבובה אולימפיה. הופמן בטוח שאולימפיה היא בתו של ספלנזני וניקלאוס לועג לו על ההזיה. מגיע קופליוס, אופטיקאי עיוור המנסה למכור להופמן זוג משקפי-קסם ההופכים את הבובה לאשת-חלומות מושלמת. קופליוס שיצר את עיניה של הבובה, טוען לבעלות משותפת על היצירה. ספלנזני שמנסה להיפטר ממנו, מודיע שהוא נעתר לבקשתו ומפקיד בידי קופליוס המחאה מזויפת. ספלנזני מציג את המצאתו בפני קהל המוזמנים. אולימפיה שרה שיר מקסים ולמרות קלקולים מכניים קלים, היא זוכה להצלחה רבה. כשהאורחים יוצאים לארוחה, מוצא הופמן הזדמנות להכריז על אהבתו לאולימפיה. קופליוס, שגילה בינתיים שההמחאה שבידיו מזויפת, חוזר נזעם ולהפתעת האורחים הורס את הבובה אולימפיה. הופמן שמשקפי-הקסם שלו נשברו, מגלה סוף סוף שאהובתו לא היתה אלא צעצוע מכני.

מערכה שנייה: אנטוניה
הופמן יוצא אחרי אהובתו, הזמרת החולנית אנטוניה, למינכן שם מסתיר אותה אביה קרספל. אנטוניה בעלת קול יפה כשל אמה, שהיתה זמרת מפורסמת, אלא שהזימרה במשפחתה מסוכנת לבריאות: היא זו שהביאה למות האם ותגרום גם למות הבת. אנטוניה הבטיחה לאביה שלא תנסה יותר להיאבק בגורלה ולא תשיר. קרספל מבלה את ימיו בתיקון כינורות יקרים ומקווה למצוא תרופה למחלתה של אנטוניה.
הופמן מצליח להערים על שומר הבית, פרנץ, מגיע לחדרה של אנטוניה ומתאחד איתה מחדש. הוא מסתתר כאשר האב נכנס וכמו בסיוט הוא צופה בד"ר מירקל הבודק את אנטוניה, מעלה בפניה את רוחה המתה של אמה ובהשראתה היא שרה עד צאת נשמתה.

מערכה שלישית: ג'ולייטה
הופמן אוהב ופוחד מג'ולייטה, הנתונה למרותו של דפרטוטו הרשע. ג'ולייטה מציגה את הופמן בפני מאהבה הקודם, שלמיל. למרות אזהרות ניקלאוס מפני ג'ולייטה, נלכד הופמן ברשתה. דפרטוטו מופיע ומבטיח לג'ולייטה טבעת יהלום אם היא תגזול את צילו של הופמן, בעזרת ראי הקסמים, כשם שגזלה בעבר את צילו של שלמיל. כשהשניים נותרים לבדם מודה הופמן באהבתו אליה והיא מבקשת ממנו כתמורה את בבואתו. הוא מסכים ומבחין שבבואתו נעלמה מן המראה. שלמיל מגיע, מוצא את השניים יחד ומזמין את הופמן לדו-קרב בו שלמיל מוצא את מותו. הופמן מזנק בעקבותיה של ג'ולייטה ומוצא אותה בזרועותיו של פיטיקיאנאצ'ו. ניקלאוס גורר את הופמן מן המקום. דפרטוטו מנסה לעצור את הופמן ומכין משקה מורעל לניקלאוס, אבל ג'ולייטה היא זו הלוגמת ממנו ומתה בזרועות הופמן.

אפילוג
התמונה חוזרת אל הפונדק של לותר, שם מסיים הופמן השבור את סיפורו. סטלה מופיעה, לאחר הופעה סוחפת על הבמה, ומחפשת את הופמן אך הוא שתוי ושקוע בסיפוריו כך שאינו מבחין בה. לינדורף נוטל את זרועה והם יוצאים בעוד הופמן נותר לבדו. המוזה מתחננת בפניו להדליק מחדש את שלהבת האמנות החיה בו. המקהלה מסיימת את האופרה ומספרת שאהבה ועצב מעשירים את האדם.

עבור לתוכן העמוד