בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

בוריס גודונוב - תקציר העלילה

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

בוריס גודונוב - תקציר העלילה

העלילה מתרחשת בין ה-20 בפברואר 1598 וה-13 באפריל 1605

תמונה ראשונה
בחזית מנזר נובודביצ'י
מותו של הצאר פיודור איונוביץ' קטע את שושלת ריויקוביץ'. בוריס מסרב לפניית הבויארים, להיות הצאר הבא של רוסיה. שוטרים מזרזים את העם שעומד לפני המנזר כדי שהם יריעו וישבחו את בוריס, כדי שיאות לשאת את כתר הצארים. עולי רגל מצטרפים למשכנעים את בוריס לקבל את הבחירה. הוא עומד בסרובו והעם מזומן לשוב ולהתכנס למחרת בקרמלין כדי להמשיך ולהפגין את תמיכתם בבוריס.

תמונה שניה
ככר הקתדרלות במוסקבה
טקס ההכתרה של הצאר החדש, בוריס גודונוב מתתנהל בחגיגיות בכיכר הקתדרלות. שויסקי מורה להמון ולבויארים להלל את הצאר החדש. את בוריס מלווה תחושה מבשרת רעות, ובמחשבותיו הוא פונה אל הצאר המנוח פיודור איונוביץ'.

תמונה שלישית
מנזר צ'ודוב בקרמלין, בתאו של הנזיר פימן
הנזיר פימן כותב את הכרוניקה הסודית של דברי ימי רוסיה וקורותיו של הצאר בוריס גודונוב.
הנזיר גריגורי, אשר חולק את תאו עם פימן, לומד ממנו על מותו של הצארביץ' דמיטרי, בנו הצעיר של איוון האיום, אשר נרצח לפי הוראותיו של גודונוב באוגליץ'. הוא מוסיף ומגלה לו שהוא גריגורי, הוא בן גילו של יורש העצר שנרצח באוגליץ' ודי במידע זה כדי להלהיב את הנזיר המתלמד. הוא נשבע שהוא ינקום את דם דמיטרי המת.

תמונה רביעית
פונדק על גבול ליטא

גריגורי עזב את מוסקבה על מנת לכנס כוחות בליטא שיעזרו לו להדיח מכסאו את בוריס. הוא החליט להתחזות לצארביץ' דמיטרי ולתבוע לעצמו את כתר הצארים. הוא מוצא מפלט בפונדק ליד הגבול יחד עם שני נזירים נודדים, ורלאאם ומיסאיל, כאשר אל הפונדק מגיעים שני קציני משטרה ובידיהם צווי מעצר מטעם הצאר. גריגורי נמלט בדרך נס לעבר הגבול דרך מסלול מבריחים.

תמונה חמישית
מגורי הצאר בקרמלין
בתו של בוריס, הצארבנה קסניה, מבכה את ארוסה המת איוון קורלביץ', בעוד יורש העצר הצעיר פיודור, מתבונן בקפדנות במפת המדינה ולמד את מחוזות השלטון שעשויים ליפול בחלקו. בוריס מתבונן בהם ומהרהר בשש השנים האחרונות של שלטונו, כשהנסיך שויסקי נכנס עם חדשות לגבי המתחזה, אשר טוען להיות הצארביץ' דמיטרי ואשר נמצא בליטא. בוריס מבקש משויסקי לחזור ולספר לו בפרוטרוט את רציפות הארועים באוגליץ'. שויסקי מאשר באזני הצאר שהצארביץ' אכן נרצח ומצא את מותו באותו מקום. נרעש מן המידע הזה בוריס חוזר ורואה לנגד עיניו את רוחו של הצארביץ'.

תמונה שישית
אחוזת סנדומייז' בפולין

מרינה מנישק, בתו של מצביא המבצר המקומי, חולמת להיות מלכה במוסקבה. רנגוני, מטיף ישועי,  משכנע אותה שעל מנת להגשים את חלומה, עליה להצטרף אל המתחזה ומארגן מפגש בין השניים. הפולנים מנסים להעריך את סיכוייה של מרינה להגשים את חלומה ורנגוני חולם על הכח הרב שיוכל להשיג כששני תלמידיו יהפכו שליטים.

תמונה שביעית
הכיכר בחזית כנסיית בזיל הקדוש
השמועות על הגעתו של המתחזה ועל נפילתו הקרבה של בוריס מתפשטות במוסקבה. כשהוא משאיר את חייליו מאחור, מגיע גרגורי המתחזה למוסקבה. הוא אינו מזוהה ומטרתו לפגוש את בוריס ולהזכיר לו על הרצח של דמיטרי.

תמונה שמינית
הקרמלין של מוסקבה
 
בפגישה של מועצת הבויארים, הם מקבלים על עצמם לתבוע את תפיסתו והוצאתו להורג של המתחזה. שויסקי מצטרף לישיבה ומספר לבויארים על מחלתו של הצאר. הצאר נכנס לאולם כשהוא רדוף על ידי רוחו של דמיטרי. הוא מנסה לשוב למציאות ולאחר שנרגע שויסקי מזמן למקום את פימן הנזיר. פימן מספר לנוכחים על נס שקרה לרועה עיוור, אשר מאור עיניו שב אליו לאחר שהתפלל על קבר הצארביץ' דימיטרי. אזכור הרצח מחזיר את הצאר להתקף נוסף של הזיות, והוא מת כשהוא מצווה את השלטון לבנו פיודור.

עבור לתוכן העמוד