עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

סלומה

יום 
תאריך 
שעה
בר ניווט לשוניות
משתתפים

סלומה
ריכרד שטראוס

הפקה חדשה

  

ליברית: המחזה שלומית מאת אוסקר ויילד , בתרגום לגרמנית מאת  הדוויג לכמאן

 

איתי טיראן מביים הפקה חדשה של אחת מיצירות המופת האופראיות בכל הזמנים לפי המחזה של אוסקר ויילד. על המוסיקה המסחררת בעוצמתה, עם ריקוד שבעת הצעיפים המפורסם, ינצח דן אטינגר.    

 

מנצח דן אטינגר
במאי איתי טיראן
כוריאוגרפית רננה רז
מעצב תפאורה ערן עצמון
מעצבת תלבושות אורנה סמורגונסקי
מעצב תאורה אבי יונה בואנו (במבי)
מעצב וידאו יואב כהן

סולנים:

 

סלומה אליזבט סטריד  8.1, 11.1, 15.1, 18.1, 21.1, 24.1
מירב ברנע  9.1, 12.1, 16.1, 19.1, 22.1
יוחנן דניאל סומגי  8.1, 11.1, 15.1, 18.1, 22.1, 24.1 
סבסטיאן הולצ'ק  9.1, 12.1, 16.1, 19.1 ,21.1
הורדוס כריס מריט  8.1, 11.1, 15.1, 18.1, 21.1
יוברט פרנסיס  9.1, 12.1, 16.1, 19.1, 22.1, 24.1
הרודיאס עדנה פרוחניק  8.1, 11.1, 15.1, 18.1, 21.1, 22.1
עידית זמיר  9.1, 12.1, 16.1, 18.1, 24.1
נרבות רוברט מקפירסון  8.1, 11.1, 16.1, 19.1, 21.1, 22.1, 24.1
איתן דרורי  9.1, 12.1, 15.1, 18.1
משרתת של סלומה שי בלוך  
יהודי ראשון יוסף ארידן  
 יהודי שני כריסטיאן שטורם
יהודי שלישי אנתוני ווב
יהודי רביעי אלסדיר אליוט
יהודי חמישי יאיר פולישוק
חייל ראשון ולדימיר בראון
חייל שני נח בריגר
נצרתי ראשון יורי קיסין
נצרתי שני אדריאן דווייר
איש מקפדוקיה יורי קיסין
משרת אשרי שגב

תזמורת האופרה: התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון

 

רקדנים: אור אלגריסי | איתי ביבס | עידו ברק | הראל גרזוטיס | שמואל חלפון | ניתאי יורן | מיכה עמוס | מתייה קזין

 

השירה בגרמנית

כתוביות תרגום מוקרנות בעברית ובאנגלית

תרגום: ישראל אובל

 

משך המופע: כשעה ו-50 דקות ללא הפסקה

הפקה חדשה של האופרה הישראלית

עלילה


לאור הירח הנוצץ בחצר ארמונו של הורדוס במדבר יהודה, מהרהר מפקד השומרים נרבוט ביופייה של הנסיכה סלומה (שלומית). אחד הנערים המשרתים מזהיר אותו כי מבטיו מעוררי הכוונות בנסיכה מוגזמים ביותר ושסופם יהיה בכי רע. קולו של הנביא יוחנן (המטביל) עולה ובוקע מתוך בור עתיק בו הוא מוחזק כאסירו של הורדוס. יוחנן מנבא על בואו של ישו והחיילים מתווכחים על דבריו ואף ביחס למידת קדושתו. לפתע מגיעה סלומה עצמה שעזבה במהירות ובשאט נפש את המשתה, מכיוון שמבטי הזימה של הורדוס באורחיו הבעיתו אותה. קולו של יוחנן מהדהד במרחבי הליל וסלומה, המוקסמת מהקול, מחליטה כי עליה לראות את האיש. היא מצווה על החיילים להעלות את האסיר ולהביאו אליה וכאשר הם מסרבים להפר את צו הורדוס האוסר על כך, היא מפתה את נרבוט לעשות זאת למענה.
יוחנן מוצא ממקום מאסרו, אך סלומה כלל אינה נרתעת מהנביא הזועם. להיפך - היא נמשכת לקולו, למבט המוות המרחף מעל פניו ולמבטיו הסגפניים. יוחנן דורש ממנה כי תביע חרטה על ההתנהגות המופקרת של אמה, אך היא לעומת זאת אומרת כי היא פשוט חייבת לגעת בבשרו הלבן של הנביא, לחוש את שערו השחור הזורח ולנשק את שפתי השני שלו. יוחנן מוקיע אותה אבל סלומה אינה מסוגלת עוד לשלוט בתשוקתה. נרבוט נבהל מהמהומה שהוא גרם לה, רוגז על כך שסלומה כלל אינה שמה לב אליו ודוקר עצמו למוות. סלומה ממשיכה להתחנן בפני יוחנן כי יתיר לה לנשק אותה, אך הוא זועק: "בת מופקרת, לכי ובקשי חרטה." סלומה חוזרת על דרישתה אך יוחנן מקלל אותה ושב למקום מאסרו.
הורדוס מגיע, כאשר כל אורחיו בעקבותיו, ומחפש באופן אובססיבי אחר סלומה. אשתו הרודיאס מלאת קנאה ומאשימה את הורדוס כי הוא נועץ מבטי זימה בבתה. הורדוס מציע לנסיכה אוכל ויין אבל היא דוחה אותו. האשמותיו של יוחנן שבות ועולות מהבור וכאשר הרודיאס מבקשת מבעלה שייפטר מהנביא על ידי כך שימסור אותו ליהודים, פורץ לפתע ויכוח תיאולוגי בין היהודים האורחים במשתה שנושאו קיום טוב ורוע בעולם. שני נוצרים מנצרת מגיעים ומספרים על הנסים אותם עשה ישו וטוענים כי המשיח הגיע. יוחנן מקלל פעם נוספת את רשעותה של הרודיאס הצורחת ודורשת כי ישתיקו אותו.
לפתע מבקש הורדוס מסלומה כי תרקוד בפניו, אך זו מסרבת בעידודה של אמה. רק כאשר הורדוס נשבע שהוא יעניק לה את כל מה שתבקש ממנו, סלומה נענית כשהיא מתעלמת מתחינותיה של אמה. סלומה רוקדת את ריקוד שבעת הצעיפים בפי הורדוס. הורדוס מבקש ממנה כי תדרוש את גמולה וסלומה דורשת את ראשו של יוחנן מונח על טס מכסף. הורדוס נבעת, אבל הרודיאס מאושרת כשהיא בטוחה שסלומה עשתה זאת בכדי לנקום את נקמתה שלה. הורדוס מציע לסלומה יהלומים יקרים מפז, טווסים לבנים נדירים, כל מה שתרצה, אך היא אינה מוותרת על דרישתה המקורית - ראשו של יוחנן, ולבסוף לא נותר להורדוס אלא להסכים.
סלומה מחכה בציפייה דרוכה ומחכה לשמוע את קולות ההוצאה להורג, אך הכל שקט. ברגע בו היא עומדת לשלוח חיילים נוספים אל הבור, מזדקרת זרועו של התליין כשהיא נושאת את ראשו של יוחנן. סלומה חוטפת את הפרס שלה ובתשוקה עזה שרה ליוחנן כאילו הוא עדיין מסוגל לשמוע אותה. "מסתרי האהבה, גדולים ממסתרי המוות." סלומה מנשקת את הראש הכרות באקסטזה. הורדוס מצווה  להרוג את סלומה וחייליו מבצעים את הפקודה.
הרצאות וסיורים
מגוון אפשרויות לכל מי שרוצה להעשיר את חוויית האופרה
 
רוצים לדעת יותר על האופרה שאתם הולכים לראות? רוצים לגלות את הסודות שמאחורי הקלעים? רוצים לפגוש את האמנים לאחר ההופעה? האופרה הישראלית מאפשרת לכם להעצים את החוויה האופראית עם שלל אירועים לפני ואחרי ההופעה.
  
הרצאה מקדימה
שעה לפני כל תחילת הופעת אופרה מתקיימת באולם הרצאת מבוא בת 30 דקות. ההרצאה, המועברת על ידי נציגים מצוות האופרה, מתמקדת לעתים באופרה וברקע ההיסטורי שלה, לעתים בהיבטים המוסיקליים של היצירה, לפעמים בהפקה עצמה ומאפשר לצופים לקבל תוספת אינפורמציה לקראת הצפייה באופרה שעה קלה לפני תחילת ההופעה.
ההרצאה מתחילה שעה לפני תחילת כל הופעת אופרה. אורך ההרצאה: 30 דקות.
הכניסה חופשית לבעלי הכרטיס לאופרה באותו יום.
 
סיור לפני מופע
מה קורה מאחורי הקלעים בזמן שהקהל עוד לא מגיע לבית האופרה? איך מתכוננים להופעת הערב? מה עושים הזמרים? המנצח? הצוותים הטכניים? התכונה מאחורי הקלעים לפני הופעה תמיד רבה. זו ההזדמנות לטעום קצת מההתרגשות של לפני העלייה לבמה. חצי שעה מרוכזת במקומות שבדרך כלל הקהל אינו מגיע אליהם.
הסיור מתחיל שעה וחצי לפני תחילת האופרה. משך הסיור: 30 דקות.
מחיר כרטיס:  25 ₪ (מומלץ לרכוש כרטיסים מראש – כמות הכרטיסים בכל סיור מוגבלת).
הסיורים מתקיימים כמה פעמים בכל הפקה.
לרכישה באתר או בקופת האופרה: 03-6927777.
ניתן להזמין סיורים לקבוצות, לפניות בנושא: sarah@israelopera.org.il
 
אופרה טוקבק
ההופעה נגמרה. השעה כבר מאוחרת. ובכל זאת החוויה היתה מסעירה, מאתגרת, מרגשת. זה הזמן לפגוש את כמה מהמשתתפים במפגש בלתי פורמאלי. בוא לשמוע ולהשמיע. בואו לשאול שאלות. בואו להכיר את הסולנים מקרוב. הזדמנות יוצאת דופן להתקרב אל האמנים שריגשו אתכם זה עתה על הבמה.
אופרה טוקבק מתקיים בתום המופע במפלס השני של אכסדרת בית האופרה. משך הטוקבק: כחצי שעה. 
הטוקבקים מתקיימים כמה פעמים בכל הפקה. הכניסה חופשית.
 
 
   תאריך שעה  
 לקראת בכורה 29 בדצמבר 2018 11:00
 הרצאה מקדימה לפני כל מופע שעה לפני כל תחילת מופע
 סיור לפני מופע 9, 15, 21, 24 בינואר 2019 16:30 / 18:30
 טוקבקים 12, 16, 19 ,21, 24 בינואר 2019 מיד בתום המופע
רגע לפני סלומה
קטעי וידאו
סוף בר ניווט לשוניות

בחר נושאים להדפסה

משתתפים
עלילה
הרצאות וסיורים
רגע לפני סלומה
קטעי וידאו
עבור לתוכן העמוד