עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

עונת האופרה 2017-18

בר ניווט לשוניות
עונה חדשה באופרה – סיבה למסיבה

סדרת האופרה- עונה 2017-18

מסע מוסיקלי מרתק בין תקופות, שפות וסגנונות - מפגש מרתק עם דמויות מיתולוגיות ונשים חזקות

אנו שמחים להזמין אתכם למסע. מסע מרתק. מסע מאתגר. מסע שמתחיל לפני אלפי שנים ונמשך עד עצם היום הזה. מסע ספרותי, מסע מוסיקלי, מסע של דרמה, מסע של תפישות עולם. העונה הקרובה באופרה הישראלית מביאה לבמה שבע הפקות במגוון שפות, סגנונות בימוי, סגנונות אופראיים ועם בסיס במקורות ספרותיים מהגדולים בעולם. זהו מסע שכולו קסם, מסע של חיפוש, מסע של שאלות ותהיות – ובסופו של דבר זהו מסע אופראי מרתק עם כמה מהאופרות הגדולות ביותר שנכתבו לאורך השנים.

שבע אופרות שהן עולם ומלואו –
לה בוהם, כרמן, דון ג'ובני, דון קרלו, דידו ואניאס, סיפורו של הצאר סלטאן, חלום ליל קיץ
מסע מוסיקלי – מפרסל ועד בריטן
המסע שלנו מתחיל באחת מאופרות הבארוק הנפלאות שנכתבו, דידו ואניאס מאת פרסל וממשיך דרך התקופה הקלאסית עם האופרה המופתית של מוצרט דון ג'ובני, לעבר הרומנטיקה האיטלקית של ורדי עם דון קרלו, הרומנטיקה הרוסית המרגשת עם סיפורו של הצאר סלטאן מאת רימסקי-קורסקוב, הרומנטיקה הצרפתית היצרית עם כרמן מאת ביזה, לעבר הוריזמו האיטלקי הנוגה של פוצ'יני בלה בוהם ומסתיים באחת האופרות המופתיות של המאה ה-20, חלום ליל קיץ מאת בריטן.

מסע סגנוני – מאופרות הבארוק ועד לאופרות של המאה ה-20
בבארוק כתבו אופרות לתזמורת קטנה שצלילי כלי המיתר שבה כבשו את האולמות בחום רב. אבל עם השנים התזמורת גדלה והפכה להיות מהותית יותר בתוך עולם האופרה. התזמורת של מוצרט כבר גדולה יותר, גם אם עדיין יש שימוש ניכר ברצ'יטטיבים המלווים על ידי כלי אחד או שניים, ועם המעבר לתקופה הרומנטית אנו רואים כי בכל העולם התזמורת מקבלת ממדים נרחבים ועמוקים יותר. אצל פוצ'יני התזמורת אינה רק תזמורת בעלת נפח כמותי גדול ומרשים, היא גם יוצרת אווירה כמעט קולנועית תוך כדי ההתרחשות האופראית. ובמאה ה-20 בריטן מצליח להפיק מהתזמורת שלו צלילים כובשים של מסתורין וקסם. 

מסע ספרותי – מורגיליוס דרך שקספיר ועד שילר ופושקין
סיפורי האופרות בעונה הקרובה מגיעים מכמה מהיוצרים החשובים ביותר בספרות העולמית. הקומדיה הקלאסית של שקספיר חלום ליל קיץ עוברת לעולם האופרה בעיבוד מרתק. כרמן הצוענייה התוססת מהנובלה של פרוספר מרימה מקבל ממד אדיר עם המוסיקה של ביזה. המאבק בין המלך פיליפ השני של ספרד לבנו דון קרלו מהמחזה של שילר מקבל עומק רב עם המוסיקה של ורדי. ורגיליוס מביא לנו את סיפור אהבתם הנוגה של דידו ואניאס בעוד אנרי מורז'ה תורם לעולם האופרה את אהבתם הנוגה של מימי ורודולפו בלה בוהם. פושקין מביא את האגדה הנפלאה של הצאר סלטאן ומוצרט מצטרף לאינספור יוצרים בתחום הספרות ובכלל הנכבש על ידי המאהב המיתולוגי בכל הזמנים – דון ג'ובני.

מסע לשוני – מאנגלית ורוסית לצרפתית ואיטלקית
כשאוהבים זה נשמע נפלא בכל שפה. מימי ורודולפו (לה בוהם) עושים זאת באיטלקית. כרמן ואסקמיו הטוראדור עושים זאת בצרפתית. כשנושאים קינת מוות זה יכול להיות מרגש באנגלית (מותה של דידו) או באיטלקית (מותו של רודריגו בדון קרלו). כשמפתים זה תמיד מרגש באיטלקית (דון ג'ובני) וכשנסחפים לעולם האגדות זה תמיד נפלא ברוסית (הצאר סלטאן). וכשאומרים בסיומו של הערב תודה לקהל האנגלית עושה נפלא את העבודה (חלום ליל קיץ).

מסע בימתי – מהפקות קלאסיות להפקות של ימינו אנו
מאז ייסודה של האופרה בראשית המאה ה-17 האופרה עברה אינספור ניסיונות להיות רלבנטית לתקופה בה היא מוצגת. בעונה הקרובה נוכל ליהנות בין השאר מהפקה עם טעם של אגדה קסומה של פעם (הצאר סלטאן שביים אלכסנדר טיטל), מהפקה קלאסית עם נגיעה של במאי בן זמננו (דון קרלו שביים ג'נקרלו דל מונקו), מהפקה חדשה שמציגה את המיתוסים של פעם באור עכשווי (חלום ליל קיץ בבימויו של עידו ריקלין), מהפקה גדולה מהחיים של האופרות הקלאסיות (כרמן של זפירלי), מהפקות שמשמרת את הניחוח של העבר בליווי תנועה וצבע באסתטיקה של היום (דידו ואניאס שביימו ססיל רוסה וז'וליין לובק) ומהפקה של אופרה קלאסית עם חידושים טכנולוגיים של ימינו בעזרת וידאו ארט מרתק (דון ג'ובני בבימויו של קספר הולטן).
מסע עם דמויות הנשים החזקות ביותר – מדונה אנה ודונה אלווירה לכרמן ומימי

שבע אופרות ואינספור נשים דומיננטיות, נשים מרתקות, נשים שכובשות את הבמה באהבתן, אכזבתן, קנאתן ותסכולן. כרמן המאמינה באהבה חופשית. מימי הרוצה להאמין באהבת אמת. דידו שמתאהבת בכל ליבה. דונה אנה, דונה אלווירה וצרלינה שמנסות להתמודד עם השפעתו המאגית של דון ג'ובני. אליזבטה הנשואה למלך פיליפו השני ואבולי שהיא הפילגש שלו כאשר שתיהן בעצם אוהבות את דון קרלו, בנו של המלך. הלנה והרמיה שחוות ליל של שכרון חושים ומעין חילופי זוגות ביער המכושף. שלוש אחיות, רוסיות כמובן, המתחרות על ליבו של הצאר ועושות זאת דרך האהבה מחד והנקמה מאידך.

מסע של אהבה – מתשוקה וקנאה לידידות אמת
מימי ורודולפו מתאהבים ממבט ראשון וזה מצלצל נפלא במוסיקה של פוצ'יני. דונה אלווירה מוכנה לנקום בג'ובני שעזב אותה אבל אז מתחננת בפני הכל שיסלחו לו ומוצרט עושה זאת עם מוסיקה שמימית. דידו מבכה את עזיבתו של אהובה בקינת אוהבים נוגה. כרמן מפתה בחושניות מטריפה. אוברון, מלך הפיות, מתכנן מסע נקם זדוני באשתו טיטניה בחלום ליל קיץ. וקרלו ורודריגו מביעים ידידות אמת שרק המוות יכול לפגוע בה בדון קרלו בעזרת המוסיקה הכובשת של ורדי.

מסע בין כוכבים – מהארץ ומהעולם
בעונה הקרובה ניתן יהיה ליהנות על במת האופרה הישראלית מכמה מזמרי האופרה המובילים בעולם ומשורה מרשימה של כוכבי האופרה שלנו שיבצעו תפקידים ראשיים בהפקות העונה כולה כולל הילה בג'יו (טיטניה בחלום ליל קיץ), נעמה גולדמן (כרמן), אירה ברטמן (אליזבטה בדון קרלו), נועה דנון (מימי בלה בוהם), אלה וסילביצקי (דונה אנה בדון ג'ובני), ענת צ'רני ועודד רייך (דידו ואניאס) ועוד רבים.
מסע של האזנה ראשונית – שבעה קטעים לחמם את הלב
לה בוהם – דואט האהבה של מימי רודולפו בסוף המערכה הראשונה
חלום ליל קיץ – מוסיקת היער הקסום של בריטן
דון ג'ובני – אריית הקטלוג של לפורלו
דון קרלו – האריה הגדולה של פיליפו השני
סיפורו של הצאר סלטאן – הלהיט הגדול של מעוף הדבורה
דידו ואניאס – קינתה של דידו בסיומה של האופרה
כרמן – הבנרה, סגידייה, טוראדור ומה לא?
סוף בר ניווט לשוניות

בחר נושאים להדפסה

עונה חדשה באופרה – סיבה למסיבה
עבור לתוכן העמוד