דידו ואניאס

יום 
תאריך 
שעה

הנרי פרסל

הפקה חדשה

 

סיפור אהבתם העזה של מלכת קרתגו והנסיך הטרויאני שכובש את ליבה בסערה ואז עוזב אותה למות בודדה בייאושה. הפקה חדשה וצבעונית לסיפור האהבה הנוגה שכתב ורגיליוס ולצלילי המוסיקה הכובשת של הנרי פרסל.

 

ליברית: נחום טייט

 

 מנצח איתן שמייסר
 בימאים, כוריאוגרפים ומעצבים ססיל רוסה וג'וליין לובק
 מעצב תאורה מרקו גינגולד

 

בין הסולנים

 

 דידו  ענת צ'רני
 שחר לביא
  אניאס  עודד רייך
   יאיר פולישוק
 בלינדה  דניאלה סקורקה
   טל ברגמן
 מכשפה \ מלח  גיא מנהיים
 אישה שנייה  שירי הרשקוביץ
   מורן אבולוף
 מכשפה ראשונה  טלי קצף
   טל גנור
 מכשפה שנייה  ניצן אלון
 רוח  יניב ד'אור

 


מקהלת האופרה הישראלית
מנצח המקהלה: איתן שמייסר

תזמורת בארוקדה


 

השירה באנגלית
כתוביות תרגום מוקרנות בעברית ובאנגלית

פרולוג
פויבוס, אל השמש מגיח מן הים במרכבתו. יחד עם הנימפות הוא קורא להתגלותה של האלה ונוס.
הצופה, מלווה במספרי העלילה נע בין הגלים. בתחתית הים הוא מגלה את העיר השקועה קרתגו.

מערכה ראשונה
בחצר הארמון המלכותי
לאחר שהגיבור הטרויאני, אניאס, הצליח להציל את בנו הצעיר, אסקניוס, ולשאת את אביו מהריסות טרויה השרופה, הוא מונה על ידי זאוס להפליג לאיטליה, שם עליו למצוא ממלכה חדשה עם יתר הניצולים מטרויה. במהלך הפלגתם בים התיכון מגיעים הטרויאנים לממלכת קרתגו הנשלטת בידי המלכה דידו. לאחר מותו של בעלה נשבעה דידו כי לא תתחתן מחדש והתחייבה להקדיש את עצמה לענייני הממלכה. דידו מקבלת את פני אניאס במשתה מלכותי שבמהלכו היא מתאהבת בו. אך בשל שבועתה היא מייסרת את עצמה בספקות. בלינדה, בת לוויתה, מסלקת את חששות גבירתה. היא יודעת כי לאניאס רגשות דומים.

מערכה שנייה
במקום התאספותן של המכשפות
המכשפות התאספו בעמק תלול. מנהיגת המכשפות מצווה על הריסת ממלכת קרתגו כעונש על התנהגותם חסרת האחריות של דידו ואניאס. אחת המכשפות מספרת כי דידו ואניאס יצאו לציד. אחת המכשפות, במסווה של מרקורי, מודיעה על הצו של זאוס שבו הוא מינה את אניאס להפליג לאיטליה. שאר המכשפות מזמנות סערה בכדי להניע את להקת הציידים בחזרה לעיר. בינתיים בלינדה והפמליה המלכותית נהנים מיופי החורשה הקדושה שבה הם נחים.
קוסמת מפריעה בדרכם ומזהירה אותם כי למקום יש השפעה רעה. דידו מגיעה בעקבות אניאס המחזיק בידו חזיר בר שצד. בזמן שהשניים פורשים לאהל שהוכן עבורם, פורצת הסערה. המכשפות מעכבות את אניאס ולא נותנות לו להימלט בחזרה לעיר. המכשפה שהתחפשה למרקורי פוקדת עליו לעזוב לאיטליה באופן מיידי.
אניאס, הגיבור המפוחד עד עמקי נשמתו, מתכונן למלא את חובותיו ולהמשיך בדרכו.

מערכה שלישית
הטרויאנים מתכוננים לעזיבתם. המכשפות מרוצות כשהן רואות את המלכה שבורת הלב. דידו חשה כי האלים הענישו אותה בגלל שהיא הפרה את שבועתה. היא מסרבת להצעתו של אניאס להישאר עימה בשל חששותיה מזעמם של האלים. השניים מקבלים את גורלם המד לוותר על תשוקתם האמיתית ולהקריב את אהבתם. בלינדה אינה מצליחה לנחם את דידו. אניאס מפליג ודידו, שבורת הלב, מתה.

מגוון אפשרויות לכל מי שרוצה להעשיר את חוויית האופרה

 

רוצים לדעת יותר על האופרה שאתם הולכים לראות? רוצים לגלות את הסודות שמאחורי הקלעים? רוצים לפגוש את האמנים לאחר ההופעה? האופרה הישראלית מאפשרת לכם להעצים את החוויה האופראית עם שלל אירועים לפני ואחרי ההופעה.

 

לקראת בכורה
בשבת בבוקר שלפני הפרמיירה, יוצרי ההפקה וחלק מהסולנים מספרים על האופרה, על ההפקה, על הקריירה שלהם ועל עולם האופרה בימינו. זו ההזדמנות לשמוע כמה שיותר פרטים על ההפקה עצמה ולהכיר את הבמאי, המנצח, המעצבים וסולנים המשתתפים בהפקה. בין השיחות והדיבורים הזמרים ישמיעו קטעים נבחרים מהאופרה.

 

הרצאה מקדימה
שעה לפני כל תחילת הופעת אופרה מתקיימת באולם הרצאת מבוא בת 30 דקות. ההרצאה, המועברת על ידי נציגים מצוות האופרה, מתמקדת לעתים באופרה וברקע ההיסטורי שלה, לעתים בהיבטים המוסיקליים של היצירה, לפעמים בהפקה עצמה ומאפשר לצופים לקבל תוספת אינפורמציה לקראת הצפייה באופרה שעה קלה לפני תחילת ההופעה.
ההרצאה מתחילה שעה לפני תחילת כל הופעת אופרה. אורך ההרצאה: 30 דקות.
הכניסה חופשית לבעלי הכרטיס לאופרה באותו יום.

 

סיור לפני מופע
מה קורה מאחורי הקלעים בזמן שהקהל עוד לא מגיע לבית האופרה? איך מתכוננים להופעת הערב? מה עושים הזמרים? המנצח? הצוותים הטכניים? התכונה מאחורי הקלעים לפני הופעה תמיד רבה. זו ההזדמנות לטעום קצת מההתרגשות של לפני העלייה לבמה. חצי שעה מרוכזת במקומות שבדרך כלל הקהל אינו מגיע אליהם.
הסיור מתחיל שעה וחצי לפני תחילת האופרה. משך הסיור: 30 דקות.
מחיר כרטיס:  25 ₪ (מומלץ לרכוש כרטיסים מראש – כמות הכרטיסים בכל סיור מוגבלת).
הסיורים מתקיימים כמה פעמים בכל הפקה. המועדים רשומים באתר האופרה. לרכישה בקופת האופרה: 03-6927777.
ניתן להזמין סיורים לקבוצות, לפניות בנושא: sarah@tapac.org.il
 
אופרה טוקבק
ההופעה נגמרה. השעה כבר מאוחרת. ובכל זאת החוויה היתה מסעירה, מאתגרת, מרגשת. זה הזמן לפגוש את כמה מהמשתתפים במפגש בלתי פורמאלי. בוא לשמוע ולהשמיע. בואו לשאול שאלות. בואו להכיר את הסולנים מקרוב. הזדמנות יוצאת דופן להתקרב אל האמנים שריגשו אתכם זה עתה על הבמה.
אופרה טוקבק מתקיים בתום המופע במפלס השני של אכסדרת בית האופרה. משך הטוקבק: כחצי שעה.
הכניסה חופשית.
הטוקבקים מתקיימים כמה פעמים בכל הפקה. המועדים רשומים באתר האופרה.

 

   תאריך שעה  
  לקראת בכורה
 הרצאה מקדימה שעה לפני כל תחילת מופע
 סיורים 6, 7, 11 ביוני 2018 18:30
 טוקבקים 6, 7, 9 ביוני 2018  מיד בתום המופע 

בחר נושאים להדפסה

דידו ואניאס
עלילה
סודות שמאחורי הקלעים
עבור לתוכן העמוד