סיפורו של הצאר סלטן

יום 
תאריך 
שעה

ניקולאי רימסקי-קורסקוב

הפקה אורחת

לראשונה בישראל – האופרה המרגשת של רימסקי קורסקוב על פי פואמה מאת פושקין.
הפקה קסומה על שלוש אחיות, שלוש משאלות, והלהיט הגדול של מעוף הדבורה.

 

ליברית: ולדימיר בלסקי ע״פ פושקין
 

מנצח  יבגני ברז׳ניק 
במאי  אלכסנדר טיטל
מעצב תפאורה  יורי אוסטינוב
מעצבת תלבושות  אירינה אקימובה
מעצב תאורה  אילדר בדרניקוב


הסולנים, התזמורת והמקהלה של בית האופרה סטניסלבסקי ונמירוביץ'-דנצ'נקו, מוסקבה


 

השירה ברוסית
כתוביות תרגום מוקרנות בעברית ובאנגלית
תרגום: ישראל אובל

פרולוג
שלוש אחיות יושבות בליל חורף וטוות בדים. הצאר סלטאן מקשיב לשיחתן בהסתר ושומע את האחות הבכירה מתרברבת שלו היא תהיה כלת הצאר היא תכין נשף מרהיב. האחות האמצעית מבטיחה כי היא תארוג בד מרהיב במיוחד בעוד האחות הקטנה מספרת כי היא תלד לצאר בן גיבור במידה והיא תיבחר לכלתו. סלטאן נכנס ובוחר באחות הצעירה לכלתו והשניים יוצאים לדרכם. האישה הזקנה בבריקה, עוזרת לשתי האחיות שנותרו מאחור לתכנן את נקמתן – כשהצאר יצא לקרב יישלח לו מסר כי הבן שנולד לו אינו אנושי, אלא מפלצת.

מערכה ראשונה
הצאר יצא לקרב. בארמונו, אשתו ילדה בן. הכלה הצעירה מיואשת כיוון שאין כל תשובה מהצאר על החדשות שנולד לו בן צעיר. אחיותיה הנמצאות עתה בחצר הצאר, הבוגרת בתור טבחית והשנייה כאורגת הבדים, דאגו שהמסר לצאר ששלחה אשתו יוחלף במסר שלהן המבשר כי לצאר נולדה מפלצת. שתי האחיות מנסות לשעשע את אחותן הצעירה ביחד עם ליצן החצר אבל ללא הצלחה. לפתע מגיע שליח מהצאר המצווה על אנשיו להכניס את כלתו והיילוד לתוך הבית ולהשליך את החבית לים. הוראתו של הצאר מתבצעת בחוסר רצון ברור על ידי אנשיו.

מערכה שנייה
כלת הצאר ובנה, גבידון, הגיעו לאחר המסע בתוך החבית, לאי בויאן. גבידון מחפש להם אוכל באי והוא לפתע נתקל בברבור שכמעט ונהרג מפגיעת עפיפון. גבידון מציל את הברבור. אמו של גבידון מספרת לו את סיפור חייו בעוד הברבור מאכלס את האי בעיר המרשימה לדנץ שתושביה בוחרים בגבידון לנסיך שלהם.

מערכה שלישית
גבידון מבכה את גורלו ואת העובדה שהוא הופרד מאביו. הברבור מבטיח עזרה והופך את גבידון לדבורה שתוכל לעוף מעל הים ולהתחבא באנייה של הצאר, וכך הבן יוכל סוף סוף לראות את אביו. המלחים שהיו בבויאן חזרו לחצר הצאר בטמוטרקאן ומספרים לצאר על הפלאות של האי של גבידון. שתי אחיותיה של כלת הצאר חוששות שהצאר ירצה לבקר באי המופלא ומנסות לשכנע אותו להישאר בארמונו. גבידון, שהגיע למקום כדבורה, עוקץ את שתי האחיות וכאשר בבריקה מנסה לספר סיפורים נוספים, גבידון הדבורה עוקץ אותה בעין ומעוור אותה. סלטאן מחליט לצאת למסע לבקר באי, אבל בעקבות מעשי הדבורה, הוא אוסר מעתה והלאה על דבורים להיכנס לארמונו.

מערכה רביעית
גבידון שב לבויאן והוא עתה מתאווה לשאת אישה. הוא מספר לברבור על הנסיכה אודותיה שמע בארמון הצאר ובמעשה כשפים הברבור הופך לאותה הנסיכה. אמו של גבידון ובנות הלוויה שלה מברכות את הזוג הצעיר. גבידון ואמו מחכים לבואו של הצאר. גבידון מברך את הצאר ושואל אותו אם יש לו ילדים. הצאר מביע חרטה על הדרך בא התייחס לאשתו לפני שנים רבות. גבידון מנסה לשפר את מצב רוחו של אביו, שעדיין לא מודע לכך שגבידון הוא בנו, אך בלא הצלחה. הנסיכה-הברבור מופיעה ומגלה לצאר את אשתו. האחיות שהגיעו גם הן כמובן עם הצאר מבקשות מחילה וסלטאן המאושר סולח להן. הכל מתכוננים לחגוג את נישואי גבידון ונסיכת הברבור שלו.

מגוון אפשרויות לכל מי שרוצה להעשיר את חוויית האופרה

 

רוצים לדעת יותר על האופרה שאתם הולכים לראות? רוצים לגלות את הסודות שמאחורי הקלעים? רוצים לפגוש את האמנים לאחר ההופעה? האופרה הישראלית מאפשרת לכם להעצים את החוויה האופראית עם שלל אירועים לפני ואחרי ההופעה.

 

לקראת בכורה
בשבת בבוקר שלפני הפרמיירה, יוצרי ההפקה וחלק מהסולנים מספרים על האופרה, על ההפקה, על הקריירה שלהם ועל עולם האופרה בימינו. זו ההזדמנות לשמוע כמה שיותר פרטים על ההפקה עצמה ולהכיר את הבמאי, המנצח, המעצבים וסולנים המשתתפים בהפקה. בין השיחות והדיבורים הזמרים ישמיעו קטעים נבחרים מהאופרה.

 

הרצאה מקדימה
שעה לפני כל תחילת הופעת אופרה מתקיימת באולם הרצאת מבוא בת 30 דקות. ההרצאה, המועברת על ידי נציגים מצוות האופרה, מתמקדת לעתים באופרה וברקע ההיסטורי שלה, לעתים בהיבטים המוסיקליים של היצירה, לפעמים בהפקה עצמה ומאפשר לצופים לקבל תוספת אינפורמציה לקראת הצפייה באופרה שעה קלה לפני תחילת ההופעה.
ההרצאה מתחילה שעה לפני תחילת כל הופעת אופרה. אורך ההרצאה: 30 דקות.
הכניסה חופשית לבעלי הכרטיס לאופרה באותו יום.

 

סיור לפני מופע
מה קורה מאחורי הקלעים בזמן שהקהל עוד לא מגיע לבית האופרה? איך מתכוננים להופעת הערב? מה עושים הזמרים? המנצח? הצוותים הטכניים? התכונה מאחורי הקלעים לפני הופעה תמיד רבה. זו ההזדמנות לטעום קצת מההתרגשות של לפני העלייה לבמה. חצי שעה מרוכזת במקומות שבדרך כלל הקהל אינו מגיע אליהם.
הסיור מתחיל שעה וחצי לפני תחילת האופרה. משך הסיור: 30 דקות.
מחיר כרטיס:  25 ₪ (מומלץ לרכוש כרטיסים מראש – כמות הכרטיסים בכל סיור מוגבלת).
הסיורים מתקיימים כמה פעמים בכל הפקה. המועדים רשומים באתר האופרה. לרכישה בקופת האופרה: 03-6927777.
ניתן להזמין סיורים לקבוצות, לפניות בנושא: sarah@tapac.org.il
 
אופרה טוקבק
ההופעה נגמרה. השעה כבר מאוחרת. ובכל זאת החוויה היתה מסעירה, מאתגרת, מרגשת. זה הזמן לפגוש את כמה מהמשתתפים במפגש בלתי פורמאלי. בוא לשמוע ולהשמיע. בואו לשאול שאלות. בואו להכיר את הסולנים מקרוב. הזדמנות יוצאת דופן להתקרב אל האמנים שריגשו אתכם זה עתה על הבמה.
אופרה טוקבק מתקיים בתום המופע במפלס השני של אכסדרת בית האופרה. משך הטוקבק: כחצי שעה.
הכניסה חופשית.
הטוקבקים מתקיימים כמה פעמים בכל הפקה. המועדים רשומים באתר האופרה.

 

   תאריך שעה  
  לקראת בכורה
 הרצאה מקדימה שעה לפני כל תחילת מופע
 סיורים 7, 9, 10 במאי 2018 18:30
 טוקבקים 7, 9, 10 במאי 2018  מיד בתום המופע

בחר נושאים להדפסה

סיפורו של הצאר סלטן
עלילה
סודות שמאחורי הקלעים
עבור לתוכן העמוד