עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

דון קרלו

יום 
תאריך 
שעה
בר ניווט לשוניות
משתתפים

דון קרלו
ג'וזפה ורדי

הפקה חדשה

 

דניאל אורן מנצח על הפקה חדשה של האופרה המופתית של ורדי לפי מחזה מאת פרידריך שילר, על מאבק בין דת למדינה, תככים פוליטיים ומזימות של אוהבים מתוסכלים.

 

ליברית: ז'וזף מרי וקאמיל דו לוקל
 

מנצח דניאל אורן
במאי ג׳נקרלו דל מונקו-צוקרמן
במאית שותפה שרה סקינזי 
מעצב תפאורה קרלו צ'נטולאביניה
מעצב תלבושות חסוס רואיז
מעצב תאורה וולפגנג פון צובק


סולנים

 

 דון קרלו

 גוסטבו פורטה

 סרגיי פוליאקוב

 אליזבת  ברברה פריטולי 
   אירה ברטמן
 רודריגו  חואן חסוס רודריגז
   יונוץ פאסקו
פיליפ השני  אינסונג סים
   סימון לים
אבולי  יודית קוטאסי
   קטבאו קמוקלידזה
האינקוויזיטור הגדול

 איבגן אורלוב
 ג'ורג' אנדגולאדזה

נזיר  קרלו סטריולי
   ולדימיר בראון
כרוז מלכותי  איתן דרורי
הרוזן לרמה  אשרי שגב
טבלדו  טל ברגמן
   טל גנור
קול משמים  טלי קצף
   טל גנור
נציגים פלמיים  עודד רייך, יאיר פולישוק, גבריאל לובנהיים, אנטון אלכסייב, רועי סרוק, אנטולי קרסיק 

 

מקהלת האופרה הישראלית
מנצח המקהלה: איתן שמייסר
תזמורת האופרה - התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון

 

השירה באיטלקית
כתוביות תרגום מוקרנות בעברית ובאנגלית
תרגום: ישראל אובל

 

ערב הבכורה, 11.3.2018,
באדיבות ליזיקה, עמי וטדי שגיא

 

עלילה
הערה היסטורית
במשך למעלה מ-30 שנה, אזרחי צרפת סובלים במלחמה עם ספרד. באותה התקופה משנתו של לותר נפוצה מגרמניה אל תוך אירופה הקתולית והאימפריה הספרדית. בשנת 1558 הקיסר שארל ה-5, פלמי במוצאו, מוותר על חלקים מממלכתו למען יורשיו, וכשהיה בן 58 העצים את כוחה של האינקוויזיציה על מנת להתמודד עם החשודים בכפירה. באותה שנה הוא נפטר ונקבר בסט. ז'וסט.
הצרפתים הובסו במערכה מול הספרדים, ובשנת 1559 נחתם הסכם שלום. תנאי ההסכם כללו את האירוסין של אליזבת מוואלה, בתו של הנרי השני מלך צרפת, לדון קרלוס, נסיך אסטוריה ויורש העצר הספרדי. בטרם נחגגו הנישואין, מלכתו האנגליה של המלך פיליפ, מרי טיודור, בתו של הנרי השמיני, מתה. כיוון שאליזבת הראשונה האנגליה לא הראתה נכונות להחליף את אחותה כבת זוגו של פיליפ, שמו שם האב הוחלף בזה של הבן בהסכם השלום עם צרפת, ואליזבת מוואלה היתה אמורה עתה להינשא למלך ספרד פיליפ השני ולא לבנו.
לפני עלות המסך
 אליזבת מוואלה בדרכה לספרד, והיא מבטיחה לאזרחי צרפת הסובלים כי השלום הגיע. קרלו מברך אותה והשניים מתאהבים זה בזו ממבט ראשון. כאשר מגיעות החדשות כי אליזבת צריכה להינשא לאביו של אהובה, היא מסכימה למען טובת בני עמה והשלום המיוחל, בעוד קרלו נותר מתוסכל.  
  
מערכה ראשונה
תמונה ראשונה
דון קרלו, בנו של פיליפ השני מלך ספרד, מגיע למנזר סט. ז'וסט בו נמצא הקבר של שארל החמישי, מתוך מטרה לפגוש את אליזבת מוואלה, אישתו של אביו, העתידה לבקר במקום עם בעלה. קרלו מתוודה בפני חברו הטוב רודריגו, מרקיז פוזה, כי הוא אוהב את אליזבת, אך רודריגו משנה את הנושא ומשכנע את קרלו לעזוב לפלנדריה מתוך מטרה לעזור להמונים העשוקים שם.
תמונה שנייה
הנסיכה אבולי מחכה למלכה בגן מחוץ למנזר עם כמה מבנות הלוויה שלה. רודריגו מגיע ומבקש מאליזבת כי תעזור לקרלו לקבל את הסכמת פיליפ לצאת לפלנדריה. אליזבת נשארת לבדה וקרלו מגיע לפגוש אותה, אך היא מצניעה את רגשות האהבה האמיתיים שלה ונשארת נאמנה לתפקידה כמלכה. פיליפ המגלה את המלכה לבדה, זועם ומגרש את בת הלוויה האחראית, רוזנת אמברג, מהחצר. רודריגו לוחץ על המלך להעניק חופש לאנשי פלנדריה, והמלך המתרשם ממנו פותח בפניו את לבו ומתוודה על חששותיו כי המלכה וקרלו מאוהבים. פיליפ מזהיר את רודריגו מפני האינקוויזיטור הגדול.

מערכה שנייה
תמונה ראשונה
בעת החגיגות לקראת הכתרתו הרשמית של פיליפ השני, אליזבת מעדיפה להעביר את הלילה בתפילה לבדה ונותנת לאבולי את המסכה והמנטילה שלה ומבקשת ממנה להעמיד פנים כאילו היא המלכה. קרלו מחכה לפגישה נוספת עם אליזבת וכאשר אבולי, המאוהבת אף היא בקרלו, מגיעה במקומה לפגישה, קרלו מצהיר על אהבתו. כאשר אבולי מבינה כי קרלו ואליזבת הם נאהבים, היא מאיימת לגלות זאת למלך. גם רודריגו אינו מצליח להרגיע את זעמה של אבולי ורודריגו משכנע את קרלו כי ייתן לו את המסמכים הסודיים הקשורים לשחרורם של בני פלנדריה מהעול הספרדי.
תמונה שנייה
קהל רב מתרכז בכיכר המרכזית לקראת האוטו-דה-פה בו יישרפו על המוקד קבוצה של כופרים שנתפסו על ידי האינקוויזיציה. קרלו מגיע עם קבוצה של נציגים מפלנדריה ומבקש מהמלך רחמים ומחילה ואת האפשרות להשיב את השלום לארצם. פיליפ מסרב ואז קרלו דורש מאביו כי ייתן לו את השלטון על פלנדריה. כאשר פיליפ שוב דוחה אותו, קרלו שולף את חרבו ונשבע כי יגן על פלנדריה בכל מחיר. המלך הזועם מצווה כי קרלו יניח את נשקו אך הוא מסרב ואף אחד מחיילי המלך אינו מוכן לגשת לנסיך ולקחת את חרבו. רק רודריגו עושה זאת ובתמורה פיליפ מעניק לו תואר דוכס. האוטו - דה - פה נמשך וקול מלאכי מהמרומים מנחם את האנשים הנשרפים על המוקד.

מערכה שלישית
תמונה ראשונה
בחדרו בארמון, פיליפ מיואש כי מעולם לא הצליח לזכות באהבתה של אליזבת. האינקוויזיטור הגדול נכנס ומרגיע את פיליפ כי אם מדובר בטובתה של הכנסייה אין לו כל התנגדות כי קרלו ירצח. אבל האינקוויזיטור מתעקש כי רודריגו מהווה סכנה גדולה יותר ואם פיליפ ימשיך להגן על כופר הוא יצטרך לתת את הדין על כך.
אליזבת נכנסת מוטרדת לאחר שגילתה כי תיבת התכשיטים שלה נגנבה מבלי לדעת כי אבולי עשתה זאת ומסרה אותה לפיליפ. כאשר המלך מצווה על אשתו לפתוח את התיבה והיא מסרבת, הוא עושה זאת בעצמו ומגלה בתוכה תמונת דיוקן של קרלו. פיליפ מאשים את אליזבת בבגידה והיא מתעלפת. רודריגו ואבולי נכנסים במהירות ובעוד רודריגו מבין כי עליו לעשות עתה הכל להציל את קרלו, אבולי מתוודה בפני המלכה על גניבת תיבת התכשיטים וגם על היותה הפילגש של המלך. אליזבת מגרשת את אבולי מהחצר ודורשת ממנה לבחור בין גלות למנזר. אבולי נשבעת כי לפני עזיבתה היא תציל את קרלו.

תמנוה שנייה
רודריגו מגיע לכלא בו קרלו אסור ומתחנן בפניו כי יעשה כל שיוכל להציל את בני פלנדריה. הוא מגלה לקרלו כי הוא היה זה שמסר את המסמכים הסודיים למלך וכי מותו של קרלו כתוצאה מכך הוא בלתי נמנע. שני אנשים מגיעים לבית הכלא ויורים ברודריגו. לפני מותו הוא אומר לקרלו כי אליזבת תגיע למנזר למחרת. פיליפ מגיע אף הוא ומשיב לקרלו את חרבו, אבל קרלו מפנה עורף לאביו, האחראי על רצח חברו הטוב. ההמון מנסה לפרוץ לבית הכלא ולשחרר את קרלו, אך האינקוויזיטור הגדול מגיע ומרגיע את המצב בעוד אבולי מנצלת את ההמולה ועוזרת לקרלו להימלט.

מערכה רביעית
ליד קברו של שארל החמישי אליזבת ממתינה לקרלו ומאחלת לו הצלחה במשימה המיועדת בפלנדריה. השניים מבטיחים זה לזו להיפגש בעולם שכולו טוב יותר. פיליפ והאינקוויזיטור הגדול מפתיעים אותם. המלך מצווה לאסור את קרלו אבל באותו רגע מגיע נזיר ודוקר את קרלו המתמוטט ומת לצד הקבר של שארל החמישי.
הרצאות וסיורים

מגוון אפשרויות לכל מי שרוצה להעשיר את חוויית האופרה

 

רוצים לדעת יותר על האופרה שאתם הולכים לראות? רוצים לגלות את הסודות שמאחורי הקלעים? רוצים לפגוש את האמנים לאחר ההופעה? האופרה הישראלית מאפשרת לכם להעצים את החוויה האופראית עם שלל אירועים לפני ואחרי ההופעה.

 

לקראת בכורה
אופרה זה מוסיקה. אופרה זה ליברית. אופרה זה הפקה.
מלחין, כותב ליברית, במאי וצוות מעצבים יוצרים הפקה מרתקת אותה מבצעים מנצח וזמרים על הבמה.
איך הופכים אופרה שנכתבה לפני מאות בשנים לרלבנטית במאה ה-21? האם דמויות האופרה של אז עדיין מרגשות גם היום?
איך במאי ומנצח עובדים ביחד? איך יוצרים מזמרי אופרה שחקני תיאטרון?
ובכלל איך לוקחים יצירה כתובה והופכים אותה לאירוע דרמטי-מוסיקלי מרגש במיוחד?
תשובות לשאלות אלו ועוד רבות אחרות תמיד ניתן למצוא במפגשי לקראת בכורה באופרה הישראלית – הזדמנות חד פעמית ללמוד על ההפקה הקרובה מפי האנשים שמביאים אותה לבמה.

 

הרצאה מקדימה
שעה לפני כל תחילת הופעת אופרה מתקיימת באולם הרצאת מבוא בת 30 דקות. ההרצאה, המועברת על ידי נציגים מצוות האופרה, מתמקדת לעתים באופרה וברקע ההיסטורי שלה, לעתים בהיבטים המוסיקליים של היצירה, לפעמים בהפקה עצמה ומאפשר לצופים לקבל תוספת אינפורמציה לקראת הצפייה באופרה שעה קלה לפני תחילת ההופעה.
ההרצאה מתחילה שעה לפני תחילת כל הופעת אופרה. אורך ההרצאה: 30 דקות.
הכניסה חופשית לבעלי הכרטיס לאופרה באותו יום.

 

סיור לפני מופע
מה קורה מאחורי הקלעים בזמן שהקהל עוד לא מגיע לבית האופרה? איך מתכוננים להופעת הערב? מה עושים הזמרים? המנצח? הצוותים הטכניים? התכונה מאחורי הקלעים לפני הופעה תמיד רבה. זו ההזדמנות לטעום קצת מההתרגשות של לפני העלייה לבמה. חצי שעה מרוכזת במקומות שבדרך כלל הקהל אינו מגיע אליהם.
הסיור מתחיל שעה וחצי לפני תחילת האופרה. משך הסיור: 30 דקות.
מחיר כרטיס:  25 ₪ (מומלץ לרכוש כרטיסים מראש – כמות הכרטיסים בכל סיור מוגבלת).
הסיורים מתקיימים כמה פעמים בכל הפקה. המועדים רשומים באתר האופרה. לרכישה בקופת האופרה: 03-6927777.
ניתן להזמין סיורים לקבוצות, לפניות בנושא: sarah@israelopera.org.il
 
אופרה טוקבק
ההופעה נגמרה. השעה כבר מאוחרת. ובכל זאת החוויה היתה מסעירה, מאתגרת, מרגשת. זה הזמן לפגוש את כמה מהמשתתפים במפגש בלתי פורמאלי. בוא לשמוע ולהשמיע. בואו לשאול שאלות. בואו להכיר את הסולנים מקרוב. הזדמנות יוצאת דופן להתקרב אל האמנים שריגשו אתכם זה עתה על הבמה.
אופרה טוקבק מתקיים בתום המופע במפלס השני של אכסדרת בית האופרה. משך הטוקבק: כחצי שעה.
הכניסה חופשית.
הטוקבקים מתקיימים כמה פעמים בכל הפקה. המועדים רשומים באתר האופרה.

 

   תאריך שעה  
 לקראת בכורה 3 במרס, 2018 11:00
 הרצאה מקדימה שעה לפני כל תחילת מופע
 סיור לפני מופע  13, 14, 18, 22 במרס 2018  18:30
 טוקבקים 13, 14, 18, 20, 22 במרס 2018 מיד בתום המופע 
סוף בר ניווט לשוניות

בחר נושאים להדפסה

משתתפים
עלילה
הרצאות וסיורים
עבור לתוכן העמוד