עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

חלום ליל קיץ

יום 
תאריך 
שעה
בר ניווט לשוניות
משתתפים

חלום ליל קיץ
בנג'מין בריטן

הפקה חדשה

 

 

 תודה לסנו - דיתי ואלכס לנדסברג
על הסיוע בהפקת האופרה 'חלום ליל קיץ' ועל חברותם ותמיכתם באופרה הישראלית

 


עידו ריקלין חוזר לביים באופרה הישראלית, והפעם עם הקומדיה האהובה של שקספיר,
המוסיקה הנפלאה של בריטן ומלכת פיות אחת שמתאהבת ב...חמור.

 

ליברית: בנג'מין בריטן ופיטר פירס, בעקבות המחזה של שקספיר
 

 מנצח  דניאל כהן
 מנצח  איתן שמייסר
 במאי  עידו ריקלין
 מעצב תפאורה  אלכסנדר ליסיאנסקי
 מעצבת תלבושות  אורן דר
 כוריאוגרף  יורם כרמי
 מעצב תאורה  אבי יונה בואנו (במבי)
 מעצב וידאו  נמרוד צין

 

 בין הסולנים

 

 אוברון יניב ד'אור
אלון הררי 
 טיטניה הילה בג'יו
 הרמיה

אנה הנטלי

  ענת צ'רני
 הלנה יעל לויטה
  מורן אבולוף
 ליסנדר ג'ייסון ברידג'ס
  רופרט צ'רלסוורט
 דמיטריוס עודד רייך
  רוס רמגובין
 פאק יוסי צברי
 בוטום ג'ונתן למלו
  ג'ושוע בלום
 קווינס גרהם דנבי
  ג'ורג' מוזלי
 סנאג ולדימיר בראון
 סטרבלינג יאיר פולישוק
 סנאוט אלאסדיר אליוט
 פלוט איתן דרורי
 תזאוס נח בריגר
 היפוליטה עידית זמיר
 קור טל גנור 
 עש-לילה נופר יעקבי
 אפוני דניאלה סקורקה
 חרדל אביגיל גורטלר

 

מקהלת הילדים מורן

 

תזמורת האופרה - התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון

 

השירה באנגלית

כתוביות תרגום מוקרנות בעברית ובאנגלית

תרגום: דורי פרנס

העלילה

מערכה ראשונה
יער ליד העיר אתונה, ערב
הפיות מתקבצות בקרחת יער. השדון פאק מכריז על בואם של מלך הפיות ומלכתן, אוברון  וטיטניה. הזוג המלכותי בעיצומה של מריבה סוערת. אוברון דורש לקבל לחזקתו נער הודי צעיר, מהפמליה של טיטניה. טיטניה, שהילד קרוב לליבה, מסרבת בכל תוקף, למרות שהקרע ביניהם עלול לגרום לאסון. טיטניה פורשת בזעם, ואוברון נשבע לנקום בה. אוברון שולח את פאק להביא לו פרח, שהצוף שלו הוא שיקוי אהבה. אם מטפטפים מצוף הפרח על עיניים של אדם ישן, הוא יתאהב ביצור הראשון שיראה כשיתעורר. אוברון יגרום לטיטניה להתאהב ביצור דוחה כלשהו, ובכך ישפיל אותה.
הרמיה ולייסנדר, זוג צעירים מאוהבים, נפגשים ביער. אביה של הרמיה רוצה לכפות עליה חתונה עם גבר אחר, דמיטריוס. הם מחליטים לברוח מהעיר, ולהתחתן. הלנה, חברתה של הרמיה, גילתה את סוד הבריחה לדמיטריוס, החתן הלא-רצוי. דמיטריוס מחפש ביער את הזוג הנמלט. הלנה, שמאוהבת בו, באה אחריו. הוא מתנער ממנה. פאק חוזר עם הצמח הקסום. אוברון שולח את פאק למשימה נוספת - למצוא את דמיטריוס, לטפטף גם על עיניו צוף-אהבה, ולגרום לו להחזיר אהבה להלנה.
חבורת כפריים מתאספים ביער, כדי להכין הצגת חובבים. הבמאי, פיטר קווינס, מחלק תפקידים. פרנסיס פלוט מלוהק לצערו בתפקיד הגיבורה. ניק בוטום משובץ לתפקיד הגיבור המאהב, למרות שהוא חומד גם את כל התפקידים האחרים במחזה. אחרי מאמצים רבים הליהוק מסתדר, ונקבע מועד לחזרה ראשונה.
הזוג הנמלט, לייסנדר והרמיה, הלכו לאיבוד ביער. הם נרדמים זה לצד זה. פאק טועה לחשוב שלייסנדר הוא הגבר, שאותו נשלח לכשף. הוא מטפטף צוף-אהבה על עיניו של לייסנדר הישן. הלנה הנטושה מגיעה לשם במקרה. כשלייסנדר מתעורר, הוא רואה אותה, מתאהב בה, ורודף אחריה. הרמיה מתעוררת מתוך סיוט ומגלה שננטשה ביער. במקום אחר ביער, הפיות שרות לטיטניה שיר ערש. כשהן נעלמות, אוברון מתגנב אל המלכה הישנה, ומטפטף צוף-אהבה על עיניה.

מערכה שניה
ביער, לילה
ששת הכפריים מתכנסים שוב להמשך החזרות. המחזה שלהם - סיפורם הטראגי של זוג נאהבים - מעורר בעיות קשות. איך יציבו, על במת תיאטרון, את הקיר המפריד בין הנאהבים? איך להאיר אותם באור ירח? האם הגברות בקהל לא ייבהלו מדמותו של האריה? פאק מכשף את ניק בוטום, ומרכיב על כתפיו ראש של חמור. חברי הלהקה נמלטים באימה. טיטניה מתעוררת, רואה את הגבר בעל ראש החמור, ומתאהבת בו מיד. היא מצווה על הפיות לשרת ולפנק את אהוב ליבה. אחוזת-תשוקה, היא גוררת את בוטום אל מיטתה, והם נרדמים יחד.
הרמיה הנטושה מצאה את דמיטריוס. היא מאשימה אותו שהרג את לייסנדר, ומסתלקת בזעם. דמיטריוס הנואש שוכב לישון. אוברון מבין את הטעות של פאק. כדי לתקן את המצב, הוא מטפטף צוף אהבה גם לעיניו של דמיטריוס. למקום מגיעים לייסנדר והלנה. הלנה בטוחה שלייסנדר, המטורף מאהבה, רק מעמיד פנים ולועג לה. דמיטריוס מתעורר, וגם הוא מתאהב בהלנה מיד. כשהרמיה מגיעה, היא מגלה שהיוצרות השתנו. עד עתה שני הגברים היו מאוהבים בה. עכשיו שניהם מתנערים ממנה, ומתחרים על ליבה של הלנה. דמיטריוס ולייסנדר נלחמים, הלנה והרמיה מתקוטטות, עד שהרביעייה כולה נרדמת באפיסת כוחות. פאק מבטיח סוף טוב, ומטפטף בפעם האחרונה את הצוף הקסום, לעיניו של לייסנדר.

מערכה שלישית
תמונה ראשונה
היער, לפנות-בוקר
טיטניה ישנה בזרועותיו של בוטום. אוברון מסיר את הכישוף מהמלכה, ומעיר אותה. טיטניה נחרדת מהיצור הישן במיטתה, וחוזרת לחיקו של אוברון. פאק מסיר את ראש החמור מכתפיו של בוטום. חצר המלכות של הפיות נעלמת עם עלות השחר. ארבעת הנאהבים מתעוררים. לייסנדר מתאהב שוב בהרמיה, והכל בא על מקומו בשלום. מאורעות הלילה נראים כמו חלום רחוק. הזוגות מחליטים לחזור לאתונה, ולבקש מדוכס העיר, תזאוס, לחתן אותם לפי רצונם.
בוטום מתעורר משנתו ונזכר בחלום המדהים שחלם. הכפריים חוזרים ליער, מקוננים על חברם שאבד, ועל ההצגה שתכננו להציג ביום חתונתו של הדוכס. הם שמחים למצוא שם שוב את בוטום, וממהרים להתכונן להופעה.

תמונה שניה
ארמון הדוכס, ערב
הדוכס תזאוס מתכונן לחתונתו עם היפוליטה, מלכת האמזונות. ארבעה הנאהבים באים לבקש את סליחתו ואת ברכתו. הוא נענה, ומזמין אותם לצפות בהצגה, איתו ועם כלתו. בעלי המלאכה, בראשות פיטר קווינס הלחוץ, מציגים את ״הטרגדיה של פירמוס ותיסבי״. הטרגדיה הופכת לקומדיה מטורפת, עם ביצועים גונבי-הצגה של ״הקיר״, ״אור הירח״ ו״אריה״ מבוהל במיוחד. תמונת מוות מצחיקה עד דמעות, של הנאהבים הטראגיים, חותמת את האירוע הפרוע. הזוגות שבקהל מצטרפים לשחקנים בריקוד צוהל. אוברון, טיטניה, פאק והפיות, מגיעים לעת-לילה, לברך את הזוגות באהבת נצח, ובחיי נישואים מאושרים.

הרצאות וסיורים

מגוון אפשרויות לכל מי שרוצה להעשיר את חוויית האופרה

 

רוצים לדעת יותר על האופרה שאתם הולכים לראות? רוצים לגלות את הסודות שמאחורי הקלעים? רוצים לפגוש את האמנים לאחר ההופעה? האופרה הישראלית מאפשרת לכם להעצים את החוויה האופראית עם שלל אירועים לפני ואחרי ההופעה.

 

לקראת בכורה
בשבת בבוקר שלפני הפרמיירה, יוצרי ההפקה וחלק מהסולנים מספרים על האופרה, על ההפקה, על הקריירה שלהם ועל עולם האופרה בימינו. זו ההזדמנות לשמוע כמה שיותר פרטים על ההפקה עצמה ולהכיר את הבמאי, המנצח, המעצבים וסולנים המשתתפים בהפקה. בין השיחות והדיבורים הזמרים ישמיעו קטעים נבחרים מהאופרה.

 

הרצאה מקדימה
שעה לפני כל תחילת הופעת אופרה מתקיימת באולם הרצאת מבוא בת 30 דקות. ההרצאה, המועברת על ידי נציגים מצוות האופרה, מתמקדת לעתים באופרה וברקע ההיסטורי שלה, לעתים בהיבטים המוסיקליים של היצירה, לפעמים בהפקה עצמה ומאפשר לצופים לקבל תוספת אינפורמציה לקראת הצפייה באופרה שעה קלה לפני תחילת ההופעה.
ההרצאה מתחילה שעה לפני תחילת כל הופעת אופרה. אורך ההרצאה: 30 דקות.
הכניסה חופשית לבעלי הכרטיס לאופרה באותו יום.

 

סיור לפני מופע
מה קורה מאחורי הקלעים בזמן שהקהל עוד לא מגיע לבית האופרה? איך מתכוננים להופעת הערב? מה עושים הזמרים? המנצח? הצוותים הטכניים? התכונה מאחורי הקלעים לפני הופעה תמיד רבה. זו ההזדמנות לטעום קצת מההתרגשות של לפני העלייה לבמה. חצי שעה מרוכזת במקומות שבדרך כלל הקהל אינו מגיע אליהם.
הסיור מתחיל שעה וחצי לפני תחילת האופרה. משך הסיור: 30 דקות.
מחיר כרטיס:  25 ₪ (מומלץ לרכוש כרטיסים מראש – כמות הכרטיסים בכל סיור מוגבלת).
הסיורים מתקיימים כמה פעמים בכל הפקה. המועדים רשומים באתר האופרה. לרכישה בקופת האופרה: 03-6927777.
ניתן להזמין סיורים לקבוצות, לפניות בנושא: sarah@israelopera.org.il
 
אופרה טוקבק
ההופעה נגמרה. השעה כבר מאוחרת. ובכל זאת החוויה היתה מסעירה, מאתגרת, מרגשת. זה הזמן לפגוש את כמה מהמשתתפים במפגש בלתי פורמאלי. בוא לשמוע ולהשמיע. בואו לשאול שאלות. בואו להכיר את הסולנים מקרוב. הזדמנות יוצאת דופן להתקרב אל האמנים שריגשו אתכם זה עתה על הבמה.
אופרה טוקבק מתקיים בתום המופע במפלס השני של אכסדרת בית האופרה. משך הטוקבק: כחצי שעה.
הכניסה חופשית.
הטוקבקים מתקיימים כמה פעמים בכל הפקה. המועדים רשומים באתר האופרה.

 

   תאריך שעה  
  לקראת בכורה  30 בדצמבר, 2018 11:00
 הרצאה מקדימה שעה לפני כל תחילת מופע
 סיור לפני מופע   8, 9, 11, 17 בינואר 18:30
 טוקבקים  6, 8, 11, 13, 14 בינואר  מיד בתום המופע
סוף בר ניווט לשוניות

בחר נושאים להדפסה

משתתפים
העלילה
הרצאות וסיורים
עבור לתוכן העמוד